Fransız merkez sağı ‘Fillon’ dedi

Fransa'da cumhurbaşkanı seçimine katılacak merkez sağ adayın belirlenmesi için düzenlenen ön seçimin ikinci turunu Sarkozy döneminin başbakanı François Fillon kazandı.

28 Kasım 2016 Pazartesi, 06:17
Abone Ol google-news

Fransa’da gelecek mayısta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde merkez sağ eğilimli Cumhuriyetçiler Partisi’nin adayını belirlemek için ilk kez ABD tarzı önseçime gidildi. Önseçimin ilk turunda eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin elenmesinin ardından dün eski başbakanlar Francois Fillon ile Alain Juppe arasında tercih yapmak için milyonlarca Fransız oy kullandı. İlk sonuçlara göre Katolik muhafazakâr ve ekonomide neoliberal Fillon, oyların yüzde 69.5’ini alarak adaylığı kazandı. Daha ılımlı gözüken Juppe ise yüzde 30.5’te kaldı.

Britanya referandumunun AB’den çıkmayla (Brexit) sonuçlanması ve ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesi sonrası Fransa’da kimin cumhurbaşkanı seçileceği kritik önemde. 2. tura aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin lideri Marine Le Pen ile Cumhuriyetçiler adayının kalacağı öngörülüyor. 2007-12 arasında başbakanlık yapan Fillon, kendisini “Le Pen’i yenebilecek tek siyasetçi” olarak sunuyor. Ekonomik vaatleri eski Britanya Başbakanı Margaret Thatcher’ı çağrıştıran Fillon, dış politikada ise “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dostu” olarak anılıyor.