'Gerekli çalışmalar yapılacaktır'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Siirt'teki ''cinsel istismar'' olayının tekrar etmemesi için sorumluların hak ettiği cezayı almasının takipçisi olacaklarını, ayrıca bu tür olaylara sebebiyet veren tüm sosyal etkenlerin araştırılması hususunda gerekli çalışmaları yapacaklarını bildirdi.

26 Nisan 2010 Pazartesi, 13:41
Abone Ol google-news

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında Siirt'in Pervari ilçesinde meydana gelen tecavüz olayı ile ilgili Siirt Valisi ve Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşerek bilgi aldıklarını belirtti. Olayın basında yansıtıldığı gibi yeni meydana gelmediğini, 2009 yılının Nisan ayında gerçekleştiğine dikkati çeken Üskül, şunları kaydetti: ''Olay tarihinde, 3 yaşında olan bir kıza, Pervari'deki Atatürk Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda bulunan 10 çocuk tarafından tecavüz edilmiş, ardından da suya atılarak ölümüne sebebiyet verilmiştir. Mağdurenin tecavüz sonucu mu, yoksa boğularak mı öldüğü henüz belli değildir ve Mahkemece bu konu ile ilgili Adli Tıp raporu beklenmektedir. 10 şüpheliden ikisi 12 yaşından küçük, diğer 8'i ise 12-15 yaş arasındadır. Bu 8 şüpheliden 3'ü tutuklanarak 11 ay cezaevinde kalmış daha sonra tahliye edilmişlerdir. 5'i hakkında ise mahkeme tarafından bakım ve gözetim kararı verilerek SHÇEK'e bağlı kuruma yerleştirilmişler, belli bir süre sonra da ailelerine teslim edilmişlerdir. Olayın mahkeme süreci devam etmektedir.''

Olay sonrasında Siirt Valiliğinin talebi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'ndan iki müfettiş görevlendirildiğini, yapılan idari soruşturma neticesinde olayda ihmali görülen 4 kişi hakkında disiplin cezası uygulandığını bildiren Üskül, ''Komisyonumuz benzer olayların tekrar etmemesi adına sorumluların hak ettiği cezayı alması hususunda takipçiliğini sürdürmekle birlikte, bu tür olaylara sebebiyet veren tüm sosyal etkenlerin araştırılması hususunda gerekli çalışmaları yapacaktır'' dedi.