Gezi Ailelerinden kayyım protestolarına destek

HDP’li belediyelere atanan kayyımlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, 20’nci gününe girdi. Diyarbakır’daki eyleme Gezi Aileleri ve Nesrin Nas destek verdi.

07 Eylül 2019 Cumartesi, 19:45
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanlığı kararıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) üç belediyesine kayyım atamalarına yönelik protesto eylemleri 20’nci gününde devam etti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi’nde başlatılan Demokrasi Nöbeti’ne HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve yurttaşlar katıldı.

Nöbet eyleminin 20’nci gününde, Gezi Ailelerinden Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük ile Lice’de kalekol yapımı protestoları sırasında askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım katıldı.

Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenlerin resimlerinin çizildiği pankartla Lise Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştiren aileler, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Nöbet alanına gelen aileler, kitle tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı.

‘MUHATTABIMIZ SEÇİLMİŞLERDİR’

Demokrasi Nöbeti eyleminde konuşan Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu Sözcüsü Volkan Kesanbilici, “Bir kez daha Diyarbakır’dayız. Her gelişimiz güzel sebeplerle olmuyor. Hep kötü sebeplerden dolayı buradayız. Kah yıkılan Sur için, kah Lice’de kalekol yapımı sırasında katledilen Medeni Yıldırım’ın davaları için, bazen Tahir Elçi için, Amed Newrozu’nda katledilen Kemal Kurkut için buradaydık” diye konuştu.

Kentteki muhattaplarının seçilmişler olduğunu ifade eden Kesenbilici, “Bundan sonra da ziyaretlerimiz onlara olacak. Her defasında bizi misafirperverlikle karşıladılar. Bazen kendi yaralarını unutup, bizim yaralarımızı sarmaya çalıştırlar. Bir ziyaretimizde ne yazık ki adını bilmediğimiz iki evladını kaybetmiş bir anne, Berkin Elvan’ın annesini teselli etmeye çalışıyordu” dedi.

HDP’li belediye eşbaşkanlarının görevden alınmalarındaki gerekçelere dikkat çeken Kesenbilici, şöyle konuştu: “Bu insanlar bölücülük ile suçlanıyorlar. Hayır, bizimle hep dayanışma içerisinde oldular, barış çabalarını gördük. Onların görevlerine son vermek, alıkoymak, neye hizmet eder? Bunu kamuoyunun takdirine sunuyorum. Bugüne kadar yanımızda oldular. Mezarlıklarda yanımızda oldular. Biz her geldiğimizde bu halkın temsilcileri muhattabımız olacak. Gittiğimiz her yere bu mücadeleyi taşıyacağız. Bu sorunu gittiğimiz her yere taşıyacağız. Buranın sesi olacağız.”

‘İSTANBUL SİZİ UNUTMADI’

Yurttaş Girişimi, Barış Bloğu ve Dialog Grubu adına konuşan Nesrin Nas ise “İstanbul sizi unutmadı, demek için geldik. Milli irade bir bütündür, eğer Diyarbakır’da milli irade yoksa İstanbul’da da yoktur. Biz bunu demek için buradayız. Diyarbakır, Van ve Mardin’in iradesi gasp ediliyorsa, Türkiye’nin iradesi gasp ediliyor. Demokrasi bir bütündür. Bu mücadelede yan yana duracağız, ne kadar kararlı ve emin adımlarla, güçlü ve ısrarlı bir şekilde demokrasi talebimizi tekrarlarsak, o kadar güçlü oluruz” dedi.

BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaya tepki gösteren ve birlikte mücadele çağrısında bulunan Nas, şunları söyledi: “Demokrasi ya vardır ya yoktur. ‘Demokrasi, Kürdüyle, Türküyle, her kesimiyle hepimiz için ekmek su kadar vazgeçilmezdir’ dediği için, yan yana durduğu için, iktidarı sarstığı için bu şekilde cezalandırıldı. Bu cezalandırmaları en iyi bilen sizsiniz. Aynı şeyi İstanbul yaşıyor. O yüzden birlikte yürümek zorundayız.” Demokrasi Nöbeti konuşmaların ardından gerçekleşen oturma eylemiyle son buldu.

BARIŞ ANNELERİ İLE BULUŞTULAR

Gezi aileleri ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde Barış Anneleri Meclisi ile bir araya geldi.