Görme engellilerin bilgisayarları çalındı

Adana'da, Görme Özürlüleri Kalkındırma Derneği Genel Merkezi'nde, görme engelliler için özel olarak tasarlanan 6 bilgisayar çalındı.

15 Ekim 2011 Cumartesi, 16:47
Abone Ol google-news

Merkez Seyhan ilçesi Tepebağ Mahallesi'nde Aydın İşhanı'nın 6. katında bulanan Görme Özürlüleri Kalkındırma Derneği Genel Merkezi'ne giren kimliği belirsiz kişi veya kişiler, görme engelliler için özel tasarlanmış 6 adet bilgisayar, 3 yazıcı ve bir faks cihazını çaldı.

Olay yerinde ve iş hanında inceleme yapan polisler, çok sayıda iş yerinin bulunduğu binanın güvenlik kamerasının çalışmadığını tespit etti.

Hayırseverlerin bağışlarıyla alınan bilgisayar ve diğer malzemelerin değerinin 80 bin lira olduğu bildirildi.

Dernek yöneticileri, bilgisayarların görme engelliler için umut ışığı olduğunu belirterek, tepkilerini şöyle dile getirdi:
''Görme engellilerin iş sahibi olabilmesi, hayatlarını sürdürebilmesi için aldığımız bilgisayarları yer darlığından kuramadık. Bu bilgisayarlar, satın alanların hiçbir işine yaramaz. Çünkü onlar, kullanıcılarını sesle yönlendiriyor. Özel tasarlanmış, sadece görme engelliler tarafından kullanılabilen bir bilgisayar. Çalanlar satsa da alanlar kullanamaz.''