Havada büyük panik! Yolcu uçağı son anda kurtuldu

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'dan Polonya'nın Poznan şehrine doğru havalanan Cimber havayollarına ait bir yolcu uçağı, Baltık Denizi üzerinde İsveç hava sahasında seyir halindeyken Rusya hava kuvvetlerine ait bir askeri uçakla çarpışmaktan son anda kurtuldu.

14 Aralık 2014 Pazar, 17:05
Abone Ol google-news

Sivil Havacılık Kontrol Merkezi (ATC) tarafından ikaz edilen Danimarkalı pilotlar, son anda uçağın yönünü değiştirerek faciayı önledi.

Askeri uçağın, kasıtlı olarak uçağın konumunu gösteren sinyal cihazını kapattığını ve bunun son aylarda sıklıkla rastlanan bir durum olduğu belirtildi. Nisan ayında yine pilotların son anda fark etmesiyle bir başka Danimarka uçağının, içindeki 110 yolcu ve 10 kişilik mürettebatla Rus askeri uçağına çarpmasını önlenmişti.

Cimber havayollarından Jörgen Nielsen yaptığı açıklamada, "Rus savaş uçağıyla çarpışmaktan son anda kurtulan uçak bize ait" diyerek radarda görünmeyen Rus uçağının bu hareketini "aptalca" olarak nitelendirdi.

Danimarka Savunma Bakanı Nicolai Wammen de "Uçuş güvenliği Rusya dahil bütün devletler tarafından dikkat edilmesi gereken bir konu. Hem askeri hem de sivil uçuşlar için. Baltık Denizi üzerinde Rus savaş uçaklarının sivil uçuşlara bu kadar yakın uçması hem tehlikeli hem de gereksiz. Yolcuların güvenliği her zaman öncelikli olmalı ve Rusya buna saygı göstermeli" dedi.

Rusya, özellikle Baltık Denizi üzerinde ve çevresindeki ülkelerin hava sahalarını sıklıkla ihlal ediyor ve bunu çoğunlukla sinyal cihazlarını kapatarak yapıyor.