Hayvanseverlerden barınağa ısıtıcı bağışı

Kayseri'de bir grup hayvansever, belediyeye ait hayvan barınağını gezerek, buradaki 500'e yakın köpek için 85 elektrikli ısıtıcı bağışladı.Barınaktaki köpekler, bu ısıtıcılar sayesinde soğuktan korunuyor

23 Aralık 2013 Pazartesi, 13:08
Abone Ol google-news

Kayseri'de belediyeye ait hayvan barınağına, bir grup hayvansever tarafından soğuk kış günlerinde sokak köpeklerinin üşümemesi için 85 elektrikli ısıtıcı bağışlandı.

Kayseri Hayvanseverler Derneği üyelerinin aralarında bulunduğu bir grup hayvansever, Kayseri Büyükşehir Belediyesine ait, Molu köyünde bulunan köpek barınağını ziyaret etti.

Yaklaşık 500 köpeğin beslendiği barınağa 85 elektrikli ısıtıcı bağışlayan hayvanseverler, köpeklere mama verdi. Kimi hayvanseverler ise barınaktaki köpeklerden bazılarını sahiplenerek evine götürdü.

Hayvanseverlerin bağışladığı 85 elektrikli ısıtıcıdan 50'sinin barınağa monte edildiği ve köpeklerin bu ısıtıcılarla soğuktan korunduğu belirtildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü Ali Üstünel, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sahipsiz sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşamını sürdürmesi için Kayserili gönüllülerle birtakım çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Köpek barınağının fiziki şartlarını iyileştirmek için hayvanseverlerle iş birliği içerisinde olduklarını dile getiren Üstünel, gönüllülerin katkılarıyla, farklı tür ve yaş grubunda çok sayıda köpeğin bulunduğu barınaktaki rutin sağlık kontrollerinin sıklaştırıldığını belirtti.

Barınağın kent merkezine uzaklığına dikkati çeken Üstünel, şunları kaydetti:

"Barınağa ulaşım problemi vardı ancak vatandaşlarımız buraya gelmek istedikleri zaman belediye tarafından servis sağlanacak. Ayrıca yakın zamanda kısırlaştırma operasyonlarına başlayacağız çünkü sokak hayvanlarının hızlı bir şekilde sayısının artmasının en önemli sebebi, kontrol dışı üreme. Bunu kontrol altına alacağız. Öte yandan, sahiplenme çok önemsediğimiz bir proje. Yazın hayvan sahibi olanlar, maalesef kışa doğru bu hayvanları sokağa bırakıyor. Bunun önüne geçmek için sahiplenme projesiyle barınaktaki 500'e yakın sahipsiz köpeği hayvanseverlerimizle buluşturuyoruz."

Kayseri Hayvanseverler Derneği Başkan Yardımcısı Nilgün Uzel ise barınağı zaman zaman ziyaret ettiklerini, olumsuz bazı koşulları iyileştirmeye çalıştıklarını belirterek, "Özellikle köpek yavruları, soğuktan olumsuz etkileniyordu. Onlar için elektrikli ısıtıcılar temin ettik, bunlar sayesinde artık üşümüyorlar" diye konuştu.

Uzel, isteyen hayvanseverlerin barınaktan köpek sahiplenebileceğini söyledi.