HDP, Anayasa görüşmelerinin ikinci turunda oy kullanacak mı? Kerestecioğlu açıkladı

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP'nin anayasa değişikliği ikinci tur görüşmesinde de oy kullanmayacağını açıkladı.

16 Ocak 2017 Pazartesi, 16:08
Abone Ol google-news

Kerestecioğlu, ''Tutuklu milletvekillerimiz faaliyetine dönmediği sürece Türkiye'nin geleceğini bu kadar etkileyecek bir rejim değişikliğiyle ilgili bir teklifte oy kullanmamız söz konusu olamaz'' dedi.

Kerestecioğlu, teklifin birinci tur görüşmelerinin demokratik siyaset kültürüne aykırı olarak gerçekleştiğini, içerik itibarıyla da görüşmeleri, parlamentonun kendi eliyle parlamenter sistemi bitirmesi olarak gördüklerini belirtti.

HDP'nin tutuklu milletvekillerinin yasama çalışmalarına katılmalarının engellendiği ve oy kullanamadığı bir anayasa değişikliğinin içeriğinden de bağımsız olarak hiçbir şekilde meşru olmadığını söyleyen Kerestecioğlu, "Çok saldırgan, kaba, cinsiyetçi söylemlerin olduğu, hayvanların dahi aşağılandığı ve siyasetin seviyesinin aslında ne kadar kötü olduğunu gösteren görüşmeler gerçekleşti." diye konuştu.

Kerestecioğlu, sabahlara kadar çalışıldığını, halkın hiçbir şekilde bilgilendirilmediği ve hiçbir derdine deva olmayacak bir anayasa değişiklik teklifinin görüşülmesinin zaten içerik olarak olumsuz ve meşru bulunmadığını bildirdi.