HDP nöbeti volta atarak başlattı: Türkiye açık cezaevi!

HDP, nöbetini Diyarbakır'daki grup toplantısıyla başlattı. Halkın katılımı engellenirken vekiller, volta atarak 'Türkiye açık cezaevi oldu' dedi.

25 Temmuz 2017 Salı, 15:22
Abone Ol google-news
<video:789086>

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla, Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı direniş nöbetinde volta atarak “Türkiye’nin açık cezaevine dönüştüğünü” söyledi. HDP Sözcüsü Osman Baydemir grup toplantısı yaparak başlattığı direnişte, “HDP’ye Kerbela dayatılıyor. Siz Yezid olmaya kararlıysanız, biz de Hazreti Hüseyin olmakta kararlıyız. Siz Hitler, Franco olmaya kararlıysanız, biz de Qazi Muhammed, Seyit Rıza, Mazlum Doğan olmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı. 

HDP “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla, Ekin Ceren Parkı’nda grup toplantısını düzenledi. Halkın polis tarafından alınmadığı grup toplantısında HDP Sözcüsü Osman Baydemir konuştu. 

Baydemir “Bugün bu şehirde yüzde 70 oy almış bir siyasi parti grup toplantısını yapamıyor” diyerek halkın alana sokulmamasına tepki gösterdi. Baydemir “Adeta HDP'ye Kerbela dayatılıyor. Eğer siz Yezid olmakta ısrarlıysanız ant olsun ki bizler de Hz. Hüseyin olmakta kararlıyız. Eğer siz Franco olmakta, Hitler olmakta kararlıyız and olsun bizler de Qazi Muhammed, Şeyh Said, Mazlum Doğan olmakta kararlıyız” dedi.

 '6.5 MİLYON İNSANIN İRADESİ KELEPÇELENEMEZ' 

HDP'li vekillerin, eş başkanların ve belediye başkanlarının halen tutuklu olduğuna dikkat çeken Baydemir, “6.5 milyon insanın iradesi kelepçelenemez. Seçme ve seçilme hakkı zindana konulamaz. Halkın hür iradesi ve vicdanı ile seçmiş olduğu belediye başkanlarına kayyum atanamaz. Buradan bir kez daha seçilmişlerimize selam olsun. Onlar özgür olmadıkça bizler kendimizi özgür hissetmeyeceğiz” dedi. 

Kamuoyunu desteğe çağıran Baydemir, “Ne yaparsanız yapın biz duruşumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Bu coğrafyada mutlaka barış, demokrasi, özgürlük inşa edilecektir. Bir kez daha faşizme, zorbalığa sömürüye karşı hep birlikte durduracağız” dedi. Baydemir, konuşmasının sonunda HDP'nin tutuklu ebaşkanlarına, milletvekillerine ve belediye başkanlarına tekrar selam gönderdi. 

VEKİLLER VOLTA ATTI

HDP Sözcüsü Osman Baydemir’in konuşmasının ardından HDP’li vekiller ve yöneticiler, polis bariyerleriyle çevrilen parkta volta atmaya başladı. “Türkiye açık cezaevine dönüştü” diyen HDP’li vekiller tepkilerini volta atarak dile getirdi. 

NÖBETE 10 VEKİL KATILDI 

Diyarbakır’da 31 Temmuz’a kadar “Direniş Nöbeti” tutacak olan HDP’li vekillerin isimleri şöyle: HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, İstanbul milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Nimettullah Erdoğmuş, Ziya Pir, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir.

HDP’lilerin Direniş Nöbeti, Diyarbakır’dan sonra İstanbul, Van ve İzmir’de de yapılacak. Birer hafta sürecek olan Direniş Nöbeti’nin her birine 10 vekil katılacak. 

NÖBETTEN SONRA TOPLANTILAR VE MİTİNGLER

HDP, geçen hafta İstanbul’da açıkladığı 9 maddelik “Demokratik Çözüm Dekralasyonu”ndan sonra eylem takvimini açıklamıştı. Eylemlerin ilk etabını “Direniş Nöbeti” diye açıklayan HDP’liler, eş genel başkanların ve vekillerin tutuklandığı 4 Kasım’a kadar halk toplantıları ve büyük bölge mitingleri yapacak.