"Hükümet çalışma yapacak"

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "bu hafta sonuna kadar hükümet çalışma yapacak" dedi.

28 Ocak 2010 Perşembe, 06:58
Abone Ol google-news

Kumlu, Başbakan'lık Resmi Konutunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kumlu, "26'sında Sayın Başbakan 28'in görüşmek üzere bize randevu verdi. Bugün saat 18.00'den şu saate kadar Sayın Başbakan ile 45 gündür bu sokaklarda, soğukta, kadın, erkek Türk-İş önünde eylem yapan arkadaşlarımızın sıkıntılarını anlattık. 2 saat paylaştık, konuştuk. Şimdi Sayın Başbakan, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ile Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı beye talimat verdi. Onlar da geldiler beraberce müzakere ettik.

Olabilirliği konusunda. Tabi bir çalışma gerektiriyor. Bu anlam da önümüzdeki hafta sonuna kadar bu çalışmanın neticesini görünce bizi tekrar Sayın Başbakan çağıracak. Oturup değerlendireceğiz. Şu iki saatlik görüşme bile bu işin nasıl yürüdüğünü gösteriyor. Onun için şimdi burada umutluyuz. Olumlu, olumsuz gibi ifadeler kullanıp, sonradan bir olumsuzluk olursa yanlış anlaşılır. Onun için çalışmayı görmeden Sayın Başbakan'ın da bir şey söylemesi mümkün değil. Çalışmayı gördükten sonra sizlerle tekrar paylaşırız" dedi.

"Bu çalışmanın niteliğini bizlerle paylaşır mısınız?" şeklinde soruya, Kumlu, "Yok çalışmanın içeriğini paylaşamayız. Ne olacağı belli değil. Onun için" yanıtını verdi.

Kumlu, "Dünden bugüne Türk-İş'in önünde değişen bir şey olmayacak mı? 46. gününde yine orada çadır kent kurulu olarak kalacak mı?" şeklindeki soruya, "Neticeyi almadan oradaki insanlara bir şey söyleyemeyiz biz. Bu neticeyi aldıktan sonra Sayın Başbakan'ın da onun için üç beş gün içinde bu işi neticelendirin demesinin nedeni de bu. O çalışmayı gördükten sonra biz o arkadaşlarla oturup, sizinle 'arkadaş durum bu gidin mi' diyeceğiz, 'eyleme devam mı diyeceğiz' orda belli olacak" karşılığını verdi.

"4c'den geri adım var mı?" sorusuna, da Kumlu, "4c midir, 4 b midir? bilmiyoruz. Mevcut şartlarımızı, düşüncelerimizi biliyorsunuz. Arkadaşlarımızın özlük haklarıyla başka kamu kuruluşlarına aktarılmaları ama bu maliyet gerektiriyor. Bunların hesabı, kitabı yapılacak. 4c mi 4g mi olacak? İlgili yorum yapmak yanlış olur" cevabını verdi. Öte yandan Kumlu, "İş bırakma için Başbakan ne dedi?" sorusunu da "Onları konuşmadık" diye cevapladı.

 

Kumlu: Şahsıma yönelik olumsuzlukları anlayışla karşılıyorum

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, zaman zaman şahsına yönelik olumsuzluklar olmasına rağmen bunları anlayışla karşıladığını belirtti.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türk-İş'e gelerek işçilere seslendi. Kumlu, zaman zaman şahsına yönelik olumsuzluklar olmasına rağmen bunları anlayışla karşıladığını belirterek, İşçilere, "Çünkü çok sıkıntıdasınız. Çok zor şartlardasınız. Biliyorum. Şöyle değerlendiriyorsanız haksızlık ediyorsunuz: 'Biz donuyoruz. Ölüyoruz. Hakkımız yeniyor. Bunlar ilgilenmiyor' diyorsanız haksızlık edersiniz. 45 gündür her şeyimiz ile yanınızdayız" dedi.

Kumlu, yanlışların olabileceğini ama işçilerin haklarının teslim edilmesi anlamında kendisinin ve yönetim kurulu üyelerinin hatta konfederasyon başkanlarının, Türk-İş'e bağlı sendikaların başkanlarının hepsinin işçilerin bulunduğu durumdan rahatsız olduğunu kaydetti. Kumlu, bu tepkilerin sıkıntıdan kaynaklı olduğunu bildiğini, gece gündüz bu işin masada çözümlenmesi için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Bu doğrultuda Başbakan Erdoğan'ın da randevu verdiğini, altıdan sekize kadar 2 saat oturup tartıştıklarını, Başbakan Erdoğan'ın da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'yı çağırdığını anlattı. Kumlu, özlük haklarıyla başka kurum ve kuruluşlara aktarılmak istediklerini söylediğini, Başbakan'ın da bu iki bakana talimat verdiğini açıkladı. Kumlu, "Başbakan Erdoğan, Pazartesiye kadar benim önüme çalışmalarınızı getirin sonra da Türk-İş yöneticileriyle bir araya gelelim" dediğini aktardı. Kumlu, bakanların çalışmalar yapıp Başbakan'ın önüne getireceğini ifade ederek, "sonra bizi çağıracak, oturup görüşeceğiz ve inşallah sizleri sağ selamet evinize göndermeye çalışacağız" şeklinde konuştu.

Öte yandan TEKGIDA-İŞ Başkanı Mustafa Türkel, Kumlu'nun ardından işçilere seslenerek, açlık grevinin Pazartesi gününe kadar ertelendiğini bildirdi.

 

Beklenen sonuç alınmazsa eylem 3 Şubat'ta

Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından, 'nihai kararın hafta sonuna kadar yapılacak çalışmanın ardından verileceği' yönündeki açıklaması üzerine, ''Eğer Cumartesi de beklenen sonucu alamazsak, 3 Şubat'ta İstanbul bazında Emek Platformu ile eylemimizi yapacağız'' dedi.

TEKEL işçilerine destek vermek için Türk-İş'in Gümüşsuyu'ndaki 1. Bölge Temsilciliği önünde toplanan çeşitli sivil toplum örgütlerine mensup bir grup, sloganlar atarak Ankara'dan gelecek haberi bekledi.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu'nun görüşme sonrası yaptığı açıklamanın ardından, basın mensuplarına bilgi veren Büyükkucak, Genel Başkanlarının Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede, maliyet hesabının gündeme gelmesinin beklenen bir durum olduğunu belirterek, Başbakanın Cumartesi günü nihai kararı kendileriyle paylaşmayı teklif ettiğini öne sürdü.

Büyükkucak, kendilerinin de toplantıyla ilgili asıl açıklamayı yarın saat 11.00'de Gümüşsuyu'daki 1. Bölge Temsilciliği'nde yapacaklarını belirterek, ''Eğer anlaşma olmazsa 3 Şubat'taki genel eylemin ve direnişin uygulanması konusunda, bir program çerçevesinde kitlesel bir eylemi nasıl yapacağımızı değerlendireceğiz. Bugün Sayın Başbakandan 'evet kabul ettik' diye bir şey beklemedik. Eğer Cumartesi günü de beklenen sonucu alamazsak 3 Şubat'ta İstanbul bazında Emek Platformu ile eylemimizi yapacağız. Ama dileğimiz sorunun masada çözümlenmesidir'' diye konuştu.