'Hükümet iç savaş provalarına karşı tedbir almalı'

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, "İktidar partisi derhal açılım sürecinde yaptığı gibi; siyasi parti temsilcilerini, STK'larını, medya temsilcilerini ve kanaat önderlerini bir araya getirerek ortak bir çözüm arayışı için girişimlere başlamalıdır" dedi.

16 Aralık 2009 Çarşamba, 10:53
Abone Ol google-news

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Türkiye'de bir iç savaş stratejisini uygulamaya çalışan odaklara karşı iktidarı, DTP'yi ve toplumun her kesimini uyardıklarını belirten Topçu, "Bu ülkenin vatandaşları arasına kalın sınırlar çekmeye çalışan ve taraflar oluşturmaya çalışanlar; Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya'dan sonra Anadolu coğrafyasını sorunlar yumağının göbeğinde tutmaya çalışarak, Türkiye'nin dış müdahaleye açılan pencerelerini sürekli açık tutmak için tüm gayreti gösteriyorlar" dedi. Topçu, bu "oyunu" ve sonuçlarını daha önce sağ-sol çatışmaları ile gördüklerini ve yaşadıklarını bildirerek bugün emperyalist güçler ve onun yerli işbirlikçilerinin Türk-Kürt ve Alevi-Sünni gibi birçok çatışma alanı yaratmaya çalıştıklarını kaydetti. Türkiye'de insanlarımız arasında karşılıklı sevgisizlik, güvensizlik, etnik ayrışma ve ayrıştırma psikolojisi yerleştirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Topçu, "Bu sorunlar siyasal bir sorun olma durumundan bir toplumsal mesele ve bir ayrışma meselesi haline gelirse bunun vebalini kimse ödeyemez" dedi.

Türkiye'de hızla eritilmeye çalışılan insani, milli ve manevi değerlerin üzerine; yıkıcı, kırıcı, yok edici bir saltanat inşa edilmeye çalışıldığını ifade eden Topçu, orta ve uzun vadede Türkiye'yi iç savaş arenası haline getirme iradesine karşın, bu toprakları, yüz yıllardır barış içinde yaşamış olan yurttaşları "kardeşlik noktasında" buluşturma görevini yerine getirmeleri gerektiğini kaydetti. Topçu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Hükümeti göreve çağırıyorum. Bugüne dek mühim ülke meselelerinde gösteremediği dirayeti ve basireti, bu günlerde sahneye konulmaya çalışılan iç savaş provalarına karşı ivedi tedbirler hususunda göstermelidir. Devletimiz ve vatandaşlarımız uyanık olmalıdır. Açık saldırılar ve provokasyonların genele yayılmaması için herkes sağduyulu ve hoşgörülü olmalıdır. Büyük Birlik Partisi bu son süreçte gelişen istenmeyen olaylar karşısında hiçbir provokasyon ve ajitasyona gelmeyecektir. Bizler soğukkanlılığımızı ve sükûneti elden bırakmayacağız. Bin yıldır bu coğrafyada etle tırnak olmuş, aynı kıblede saf tutmuş, komşu, dost ve akraba olmuş tüm farklı kimliklerle aramızdaki barışa kimse zeval veremeyecektir. Bu konuda BBP ve Alperen Ocakları mensupları, hukuk içinde kalarak, barış ve esenlik tavsiye edecektir. İktidar partisi derhal açılım sürecinde yaptığı gibi; siyasi parti temsilcilerini, STK'larını, medya temsilcilerini ve kanaat önderlerini bir araya getirerek ortak bir çözüm arayışı için girişimlere başlamalıdır."