İDOB Dünya Dans Günü’nü kutluyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi(İDOB), Dünya Dans Haftası etkinlikleri çerçevesinde bu yıl D’ansambe III’ ü gerçekleştiriyor.

25 Nisan 2014 Cuma, 19:40
Abone Ol google-news
D’ansambe III, İDOB bale sanatçılarından koreografi dalında umutları, hayalleri olanlara, söylenecek sözleri dans adımlarıyla seslendirmek isteyenlere fırsat tanıyor. Bir anlamda da geleceğin koreograflarını arıyor...
 
Melih Mertel “Pebble (Çakıl Taşı)”, Ebru Cansız  “Sarkaç”, İlke Kodal  “Hür”, Cem C. Çelik  “İzdüşüm”, Çiğdem E. Öztürk  “Noktrün”, Deniz Özaydın ise, “Işığa İzin Ver”  ile 29 – 30 Nisan akşamı Kadiköy Süreyya Opera Sahnesi’ nde izleyicilerle birlikte Dünya Dans Günü’nü kutlayacaklar.
 

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı STK Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında, tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşarak ortak dil olan Dans aracılığıyla insanları bir araya getirmek, bu sanatın evrenselliği içinde düşündürmek, eğlenmek ve bir olabilmek için Fransız koreograf ve dansçı Jean-Georges Noverre (1727-1810) 'nin doğum günü olan 29 Nisan Dünya Dans Günü olarak belirlenmiş ve tüm dünyada her yıl kutlanıyor.