İhraç edilen akademisyenleri uğurlayanlara soruşturma

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attıkları için 14 akademisyenin işine son veren Mersin Üniversitesi, destek veren meslektaşlarına ve öğrencilere de soruşturma açtı.

15 Nisan 2017 Cumartesi, 20:10
Abone Ol google-news

Akademisyen Esra Ergüzeloğlu Kilim’i şarkılarla uğurlayan akademisyenlere ve öğrencilere soruşturma açan rektörlük, uğurlama etkinliğini “izinsiz gösteri ve basın açıklaması” olarak niteledi. Rektörlük savunma istedi. Esra Ergüzeloğlu Kilim, yazılı bir açıklama yaparak rektörlüğün tutumunu kınadı. Kilim, “Üniversite yönetimi bu küçük veda törenini ‘izinsiz gösteri ve basın açıklaması’ kapsamında sınıflandırmış ve sadece bana veda etmek isteyenler üzerine yersiz, zamansız, hangi amaca hizmet ettiği anlaşılamayan bir suçlama, korkutma ve yıldırma politikası izlemekte bir sakınca görmemiştir” dedi.

‘Nedenini açıklayın'

Mersin Üniversitesi’nden neden çıkarıldığının kamuoyuna açıklanmasını isteyen Kilim, “Sağlığım, barınma hakkım gibi temel hak ve özgürlüklerimi kaybetmeme sebep olan bu idari işlemin gerekçesi nedir? Rektörlük hangi hak ve hukuka dayanarak işlem yaptığını açıklamak zorundadır. Olağanüstü Hal Yönetimi koşullarında yargı süreçlerinin yavaş işlemesi yetkilerin kötüye kullanılması için gerekçe oluşturamaz. Adalet yerini bulana kadar geçen süreçte kişilik haklarımın, onurumun zedelenmesini, adımın lekelenmesini kabul etmiyorum. Her koşul ve durumda rektörlüğü keyfi davranışlardan vazgeçmeye çağırmaktan vazgeçmeyeceğimi bildirmek isterim” diye konuştu