Gergerlioğlu için AYM'ye başvuru yapıldı: "İktidar yargıyı ele geçirmiş olabilir ama..."

Milletvekilliği düşürülen ve geçen günlerde gözaltına alınıp serbest bırakılan HDP’li Ömer F HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. AYM önünde açıklama yapan Gergerlioğlu, “Oyunuza sahip çıkın, oyunuzla dalga geçiliyor. ‘İnsanım’ diyen buna nasıl itiraz etmez” dedi.

23 Mart 2021 Salı, 10:27
Gergerlioğlu için AYM'ye başvuru yapıldı:
Abone Ol google-news

HDP'li Erol  Katırcıoğlu, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali için AYM'ye başvurdu.

Katırcıoğlu, başvuru öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen hafta TBMM'de okunan kararla Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürüldüğünü anımsatarak, "Gergerlioğlu herhangi bir suç işlememiştir. Tümüyle siyasi bir kararla arkadaşımızın milletvekilliği düşürülmüştür" ifadesini kullandı.

Bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Katırcıoğlu, şöyle konuştu:

"Bu sebeple partimiz adına Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine neden olan Meclis kararının iptaliyle ilgili olarak AYM'ye başvuruyorum. İnanıyoruz ki, AYM talebimiz doğrultusunda bir karar verecektir. Adalet bunu gerektiriyor. Gereksiz ve gergin bir hafta yaşadık. Buna bir son verilmesi ve Gergerlioğlu'nun yeniden Meclis'e dönmesi gerektiğini düşürüyoruz."aruk Gergerlioğlu Anayasa Mahkemesi önünde açıklamalarda bulundu.

Hakkındaki yargı kararının iptali için AYM’ye başvuracak olan Gergerlioğlu, “Oyunuza sahip çıkın, oyunuzla dalga geçiliyor. ‘İnsanım’ diyen buna nasıl itiraz etmez” dedi.

AYM'ye çağrı yapan Gergerloğlu, "Anayasa Mahkemesi neyi bekliyor? Anayasa uygulanmadıktan sonra bu topraklarda neye güvenebilirim. Siyasi iktidar yargıyı ele geçirmiş olabilir. Ama son kale, Anayasa Mahkemesi buna dur diyebilir. Ben bu mahkemeden adalet bekliyorum. Ben bir ton insan hakkı ihaliyle uğramış bir insanım. Zulümleri eleştirdiğim için mi bana bunlar yaşatılıyor" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Gergerlioğlu, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Ceza, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

TBMM Genel Kurulunda, Gergerlioğlu hakkında mahkemece verilen cezaya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunarak bilgiye snulmuştu. Anayasa gereğince, Genel Kurulda okunan tezkerenin ardından Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşmüştü.