İktisat profesörü Erinç Yeldan İstanbul Sözleşmesi'nin feshi ve Ağbal'ın görevden alınmasını değerlendirdi: "Güvensizlik ve belirsizlik artacak"

Türkiye bu sabah yeni bir güne yeni bir döneme uyandı. İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla feshedildi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alındı. Kritik gelişmeler ve kararların Türkiye ekonomisine etkisi ve gelecekte bize neler beklediğini iktisat profesörü Erinç Yeldan, Mustafa Büyüksipahi'ye özetledi

20 Mart 2021 Cumartesi, 14:04
Abone Ol google-news

İktisat profesörü ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Erinç Yeldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İstanbul Sözleşmesi'nin feshi ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın gece yarısı görevden alınmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Yeldan, gelişmelerin kaygı ve üzüntü verici olduğunu belirtti.

İşte Prof. Dr. Erinç Yeldan'ın değerlendirmesi 

Ülkemiz ve geleceği adına çok üzüntülüyüz. Bu derece önemli biri iktisadi, biri siyasi iki karar Türkiye'yi uluslararası arenada yalnız bırakacak. 

İstanbul Sözleşmesi'nin feshini ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın bir gece yarısı görevden alınması kararlarını ülkemizdeki güvensizliği ve belirsizliği şiddetle artıracak adımlar olarak yorumluyorum. 

Türkiye ekonomisi artık jeopolitik siyasal ve iktisadi her türlü rüzgâra, dalgalanmaya açık, savunmasız bir konuma sürüklenmiştir. 

Bu belirsizlik ve güvensizlik ortamı altında enflasyonla mücadele, yatırımların canlandırılması ve sürdürülebilir bir kalkınma hedefi artık hayal" dedi. 

Mustafa BÜYÜKSİPAHİ