İngiliz öğrenciler Kapadokya'da belgesel çekti

Avrupa Birliği (AB) projesi kapsamında İngiltere'den Nevşehir'e gelen üniversite öğrencileri "Kapadokya'da Yaşam" isimli belgeselin çekimlerini yaptı.

05 Aralık 2013 Perşembe, 11:30
Abone Ol google-news

Kapadokya Eğitim Akademisi Derneği (KAPADEMİ) tarafından hazırlanan proje çerçevesinde, İngiltere'de sinema ve televizyon eğitimi alan 10 öğrenci belgesel çekmek için Nevşehir'e geldi.

Proje Koordinatörü KAPADEMİ Başkanı Tuncay Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak hazırladıkları AB projeleri ile Nevşehir'e farklı ülkelerden çok sayıda öğrenci getirerek, burada staj imkanı tanıdıklarını söyledi.

Son projeleri kapsamında ise İngiltere'den belgesel çekmek için gelen 10 öğrenci ve bir öğretmeni ağırladıklarını belirten Özdemir, "İletişim alanında eğitim gören üniversite öğrencileri Göreme, Uçhisar, Avanos ve Ürgüp gibi Kapadokya'nın önemli merkezlerinde 5'er kişilik iki grup halinde belgesel çekimi yaptı. Çekimler 12 gün sürdü" dedi.

Öğrencilerin tamamının Kapadokya'ya ilk defa geldiklerini ifade eden Özdemir, "Proje ve çekim koordinatörlüğünü üstlendik. Belgesel çekimleri süresince İngiltere'den gelen öğrencilere Nevşehir'de üniversite okuyan 3 gencimiz gönüllü refakat ederek bölge hakkında bilgi verdiler. Ayrıca Kapadokya'nın tarihi, turistik, kültürel yerlerinde gezdiler. Çekimler için her türlü imkanı sağladık" dedi.

Kapadokya doğal film platosu gibi

Öğrencilerden Sarah Javıd, Kapadokya'daki çekimler sırasında en çok ilgilerini çeken şeyin balonlar olduğunu ifade etti.

Louıs Racz Stoves ise televizyon ve iletişim bölümü öğrencisi olduğunu ve bu alanda kendini geliştirip kariyer yapmak istediğini söyledi.

Kapadokya'da birçok yeri ziyaret ettiklerini ve çok sayıda kişiyle röportaj yapma imkanı bulduklarını anlatan Stoves, "Buradaki amacımız insanların kültürlerini keşfetmekti. Kapadokya çekim yapmak için çok güzel bir yer, adeta doğal bir film platosu" ifadelerini kullandı.