İngiltere acil bütçesini açıkladı

İngiltere'nin yeni koalisyon hükümeti, dev bütçe açığını gidermek için vergi artışları ve kesintileri içeren "acil bütçesini" açıkladı.

22 Haziran 2010 Salı, 13:37
Abone Ol google-news

Ülkenin Muhafazakar Partili Maliye Bakanı George Osborne, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı olan Avam Kamarasında yaptığı konuşmayla açıkladığı ülkenin yeni bütçesinin, "zorlu ancak adil olduğunu" söyledi.

İngiltere'nin Avrupa'daki en büyük bütçe açığına sahip ülkelerden biri olduğunu ifade eden Osborne, yüzde 17,5 olan mevcut katma değer vergisinin Ocak 2011'den itibaren yüzde 20'ye çıkarılacağını açıkladı. Osborne ancak vergi artışının tütün, alkol ve petrol fiyatlarını kapsamayacağını bildirdi.

Osborne ayrıca, sermaye kazançları vergisinin yüzde 18'den yüzde 28'e yükseltileceğini söyledi. Kamu sektöründeki ödemelerin iki yıl boyunca dondurulacağını ve kamu birimlerinin bütçelerinde yüzde 25'lik kesintiye gidileceğine de açıklayan Maliye Bakanı, 2014-15 yılına kadar harcamalardaki kesintilerle yılda 30 milyar sterlin gelir elde edileceğini kaydetti.

İngiliz Maliye Bakanı, ülkedeki düşük gelirlilerin gelir vergisinden muaf tutulacağını, ayrıca ülkedeki bankalardan yılda toplam 2 milyar sterlin vergi toplanacağını söyledi.
Yaklaşık 156 milyar sterlinle dev bütçe açığı bulunan İngiltere'de hükümet, bu bütçe açığını gelecek dört yılda yarı yarıya indirmeyi amaçlıyor. Mevcut hükümet yeni bütçeyle işsizlerin yüzdesini 8,1'e indirmeyi, ayrıca enflasyon oranını yüzde 2'de tutmayı hedefliyor.
İngiliz hükümeti ayrıca, ekonomide bu yılki büyüme oranını yüzde 1,2, gelecek yıl ise yüzde 2,3 olarak tahmin ediyor.

Maliye Bakanı Osborne bütçeyi açıkladığı konuşmasının ardından özellikle muhalefetteki İşçi Partisi tarafından eleştirildi. İşçi Partisinin Genel Başkan vekili Harriet Harman, "acil bütçenin" ülkenin bütçe açığını azaltmak yerine işsizliği artıracağını ve ülkeyi resesyona sürükleyeceğini savundu.

İngiltere'de son yılların en büyük kesintilerini içeren bütçe tartışmalara neden oluyor. Kimi ekonomistler kesintilerin İngiltere'yi tekrar resesyona sokacağından kaygı duyuyor.
Hükümet ise, İngiltere'nin Avrupa genelindeki ekonomik krize girmemesi için kamu harcamalarını keserek ve vergileri arttırarak, bütçe açığını azaltmanın ve kesintilerin gerekliliğini vurguluyor.

Ülkenin mali durumu hükümetin karşı karşıya olduğu sorunların başında geliyor. İngiltere'de dev bütçe açığının yanı sıra yaklaşık 2,5 milyon işsiz bulunuyor.