'İntiharın Genel Provası' 13. Adana Tiyatro Festivali'nde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 13. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nde, Duşan Kovaçeviç'in yazdığı, M. Nurullah Tuncer'in yönettiği İntiharın Genel Provası adlı oyunla seyircilerin karşısına çıkıyor.

21 Nisan 2011 Perşembe, 13:44
Abone Ol google-news

“Underground” (Yeraltı) filminin senaristi olarak da tanınan Duşan Kovaçeviç, “metafizik komedi” olan İntiharın Genel Provası’nda dünyada ve ülkemizde son yıllarda giderek artan ‘intihar’ olgusunu işliyor. Oyunda, intihar etmek isteyen bir mimar Tuna köprüsüne gelir. “Sanatsal bir ölüm” hayaliyle, sevgilisine son kez telefon edip aşkını vurgular. İntihar eden adam, köprüden tam atlayacağı sırada Balıkçı feryat edip onu durdurur: Köprü altına ağ yerleştirdiğinden adam buradan atlamamalıdır. Derken adamın sevgilisi Kadın belirir, intihara engel olmaya çalışır. İntihar eden adam tam atlayacakken Kadın ile Balıkçı dans etmeye başlar. Bu sırada beyaz üniformasıyla Kaptan belirir. İntiharda kararlı olan adamın mesleğini öğrenince ona bir iş teklifi yapar.

Duşan Kovaçeviç’in yazdığı M. Nurullah Tuncer’in yönettiği tek perdelik oyunu dilimize, “Tiyatro 2010 Ödülleri”nde “Yılın Çevirmeni Ödülü”nü İntiharın Genel Provası oyununun çevirisi ile alan Bilge Emin çevirdi. Oyunda; Bora Seçkin, Serhat Mustafa Kılıç, İbrahim Can, Bennu Yıldırımlar rol alıyor.