İran, Rusya'dan füzeleri istedi

İran, Rusya'dan S-300 füze satışı için yaptığı anlaşmaya uymasını ve füzeleri teslim etmesini istedi. İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Rusya'nın anlaşma gereği füzeleri Tahran'a teslim etmek zorunda olduğunu söyledi.

11 Kasım 2009 Çarşamba, 15:51
Abone Ol google-news

İran'a füze satmak için 2007'de anlaşma imzalayan Rusya henüz ne füzeleri teslim etti ne de teslimin gecikmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

ABD ve İsrail'in, füzeleri teslim etmemesi için Rusya'ya baskı yaptığı belirtiliyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Eylül ayında Rusya'nın İran ve Suriye'ye silah satışlarını tartışmak için gizlice Moskova'ya gittiği ileri sürülmüştü.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise Ağustos ayında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in S-300 füzelerini İran'a teslim etme planını yeniden gözden geçirme sözü verdiğini açıklamıştı.

S-300 füzeleri 145 km uzaklıktaki ve yaklaşık 27 bin 500 metre yükseklikteki uçak ve güdümlü füzeleri ve savaş başlıklarını vurabiliyor.

İran İşçi Haber Ajansı'nın (ILNA) haberine göre, İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi "Biz Rusya ile S-300 füzeleri almak için bir anlaşma imzaladık. Rusya anlaşmaya göre yükümlülüklerini yerine getirmek ve Siyonist baskılara boyun eğmemek zorundadır" diye konuştu.

İran ve Rus yetkilileri, satılması planlanan füze sayısı ve anlaşmanın mali büyüklüğü konusunda açıklama yapmadılar. Ancak Rus medyası askeri uzmanlara dayanarak, anlaşmanın iptal edilmesi durumunda Rusya'nın 1 milyar dolar kardan olacağı ve 300 ila 400 milyon dolar da ceza ödeyebileceğini belirtiyor. İran'ın, Rusya'nın Batının baskısı karşısında gerilemesinden hayal kırıklığına uğradığı da belirtiliyor.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu başkanı Alaaddin Burucerdi ise, bir süre önce yaptığı açıklamada, Rusya'nın S-300 füzelerinin teslimini geciktirmesinin iki ülke ilişkilerine zarar vereceğini söylemişti.

Rusya İran'a daha önce Tor-M1 gibi hava savunma sistemleri satmıştı. Bu sistemler 6 bin metre yükseklikteki hedefleri vurabiliyor.