İran'dan terör örgütüne darbe

İran güvenlik güçlerinin, terör örgütü PKK/PJAK'a yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda yedi terörist ölü ele geçirilirken, uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı bildirilen 16 terör örgütü mensubu da çok miktarda uyuşturucu madde ve parayla birlikte yakalandı.

22 Nisan 2010 Perşembe, 11:26
Abone Ol google-news

İran güvenlik güçleri, Kirmaşan, Serdeşt, Merivan, Seqız, Sine ve Urumiye kentlerinde PKK/PJAK örgütüne yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.

Terör örgütünün uyuşturucu kolu olduğu bildirilen gruba yönelik operasyon sonucu Hebat Ehmedi, Kiyumers Nikbin, Resul Sina ve Seyid Şehabeddin adlı terör örgütü mensupları ölü ele geçirildi. Operasyonda, Hiva Ebasi, Feridun İbrahimi, Peyman Şelmami, Arram Avad, Osman Seidi, Ebdula Hadi, Rostem Ali, Mihemed Berger, Halil Hemidi, Mihyedin Azadi, Hamid Kendkanlu, Şafii Sidik, Habib Rohi, Said Ebas, Adil Kizbaş ve Esad Mihemedi adlı örgüt mensupları da sağ olarak yakalandı.

Teröristlerin gizlendikleri hücre evlerinde yapılan aramalarda 400 kilogram baz morfin, yaklaşık 1 milyon dolar, çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı madde ile örgütsel dokümanlar bulundu.

Yakalanan 16 teröristin ''terör örgütü PKK/PJAK adına uyuşturucu satmak, silah kaçakçılığı yapmak, cinayet, silahlı gasp ve teröre başvurmak, adam kaçırmak, bölge halkını tehdit etmek ve İran'ın toprak bütünlüğünü hedef almak'' suçlarından yargılanacakları kaydedildi. İran güvenlik güçlerinin daha önce gerçekleştirdikleri operasyonlarda ele geçen 20 kişi hakkında ''idam'' cezası verilmiş, bunlardan üçü geçtiğimiz aylarda infaz edilmişti.

İran ordusundan operasyon

Bu arada, İran ordusunun, dün sabah terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki merkez üssü Kandil bölgesini bombaladığı kaydedildi. Terör örgütü mensuplarının yaptığı telsiz görüşmelerinden bombalama sırasında üç teröristin öldürüldüğü, çok sayıda teröristin de yaralandığı öğrenildi.
Öte yandan, İran-Irak sınır bölgesinde operasyonlarını sürdüren İran askerlerinden üçünün teröristler tarafından döşenen mayına basması sonucu yaşamını yitirdiği, ikisinin de yaralandığı bildirildi.