IŞİD vahşeti hız kesmiyor

Irak güçlerinin Musul’u kurtarma operasyonu ilerledikçe IŞİD’in sivillere yönelik vahşeti büyüyor. BM, IŞİD’in salı ve çarşamba günü Musul şehrinde 60 kişiyi katledip elektrik direklerine astığını duyurdu.

11 Kasım 2016 Cuma, 19:45
Abone Ol google-news

IŞİD’in salı günü Musul şehrinin içinde Irak güçleri ile işbirliği ve ihanet suçlamalarıyla 40 sivili öldürdüğünü, “hainler ve Irak güçlerinin ajanları” yazılı turuncu tulumlar giydirilen kurbanların bedenlerinin şehrin çeşitli yerlerindeki elektrik direklerine asıldığını duyuran BM, 27 yaşındaki bir erkeğin sırf cep telefonu kullandığı için şehir merkezinde katledildiğini aktardı. Ardından çarşamba günü Musul’un kuzeyindeki Ghabat Askeri Üssü’nde 20 kişinin daha katledildiği, üzerlerine “cep telefonuyla istihbarat sızdırdıkları için infaz edildikleri” yazılan cesetlerin Musul’un kavşak noktalarına asıldığı belirtildi. Bu katliamlardan, ölü taklidi yaparak kurtulan bir kişinin BM personeliyle temasa geçmesi sayesinde haberdar olundu. AFP’nin telefonla görüştüğü Musul’un doğusundan Ebu Saif de direklere asılan katliam kurbanlarını doğruladı.

Kimyasal silah suçlaması

IŞİD’in 6 Kasım’da Musul yakınında 6 militanını kafasını keserek öldürdüğü, patlayıcı yüklü kemer giydirilen çocuk ve ergenleri eski kent bölgesinde saldırı yapmaya gönderdiği de kaydedildi. Irak güçleri, pek çok katliam haberinin geldiği Hammam el Alil kasabasına girdiklerinde 100’den fazla ölünün gömüldüğü bir toplu mezar bulduklarını da hafta başında duyurmuştu. Daha pek çok “ölüm tarlası” haberini aldıklarını söyleyen BM, Kayyara’ya fosforlu füze atan IŞİD’in bazı amonyak ve sülfür stoklarına ulaşıldığını, Musul’dan da militanların sivil yerleşim yanına açtıkları çukurları sülfürle doldurdukları haberinin geldiğini aktardı. Öte yandan Irak’ın terörle mücadele özel kuvvetleri, Musul’a giriş yaptıkları doğu yakasında sokak sokak çatışarak ilerliyor. Musul’un batısındaki koalisyonun hava saldırısında Saddam’ın eski istihbarat subaylarından olan, IŞİD’in üst düzey isimlerinden “Şeyh Faris” lakaplı Mahmud Şukri el Nuaymi öldürüldü