İsrail'de Türkiye zirvesi

Haaretz'e göre, İsrail Başbakanı Netanyahu, Türkiye ile yaşanan krizi görüşmek üzere kabinenin kıdemli sekiz Bakanı ile bugün bir toplantı düzenleyecek. Toplantıda krizin tırmanması halinde gündeme gelecek ek potansiyel senaryoların tartışılması bekleniyor.

14 Eylül 2011 Çarşamba, 07:12
Abone Ol google-news

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, kabinenin kıdemli sekiz bakanıyla bugün yapacağı toplantıda Türkiye ile gerginliklerin yatırıştırılması konusunun yanısıra durumun daha da kötüleşmesi halinde Türk yaptırımlarına yanıt olarak atılacak adımların ele alınacağı bildirildi.

İsrail'in büyük gazetelerinden Haaretz, Netanyahu'nun, Türkiye ile yaşanan krizi görüşmek üzere kabinenin kıdemli sekiz Bakanı ile bugün bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Haaretz toplantıda Türkiye ile ilişkideki ciddi kötüleşmenin yanısıra Türkiye'nin yakın gelecekte İsrail'e karşı planladığı "hukuki kampanya"nın ele alınacağını belirterek şöyle devam etti:

"İsrail, durumu mümkün ölçüde yatıştırmaya niyetli, ama kabine üyeleri, aynı zamanda durumun daha da kötüleşmesi halinde Türk yaptırımlarına yanıt olarak atılacak adımları da ele alacak."

Potansiyel senaryolar tartışılacak

Kabinenin kidemli bakanları toplantısının Dişişleri Bakanlığı ve orduda, Türkiye ile kriz ve sonuçlarına ilişkin görüşmelerin ardından gerçekleşeceğine işaret edilen haberde sekiz bakana, istihbarat örgütleri başkanları ve Dışişleri Bakanlığınca durumun tırmanması halinde ek potansiyel senaryolar konusunda bir brifing verilmesi beklendiği de kaydedildi.

"Dışişleri ve Ordu kötüleşmesinin önlenmesini istiyor"

Ancak Haaretz, hem İsrail Dışişleri Bakanlığı hem de savunma kurumlarının, Türkiye ile ilişkilerin daha da kötüleşmesinin önlenmesini istediklerini de belirtirken "Üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, gerginliği azaltmaya yönelik adımları tavsiye edeceklerine işaret ettiler" diye yazdı.
 

"Netanyahu, bir tırmanma istemiyor"

Haberde, Başbakan Netanyahu'nun da, bir tırmanmayı önlemek istediğine, bu hissiyatını Pazartesi günü Kudüs'te Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'ye de ilettiğine dikkat çekildi. Gazete, Türkiye'nin yakında İsrail'e karşı lanse etmesi beklenen hukuki girişim nedeniyle, sekiz kıdemli bakanın yer alacağı toplantıya Adalet Bakanı Yaakov Neeman'ın da katılacağını belirtti. Haaretz Türk hükümetinin filo baskını oluşturan BM Komisyonu'nun raporunu ve bunun Gazze ablukasının hukuki olduğu savını reddettiğini anımsatarak Türkiye'nin, konuya ilişkin Lahey'deki Uluslar arası Adalet Divanı'ndan hukuki görüş talep etmesi beklentisini de dile getirdi.

Bu arada toplantıda, Türkiye'nin filo baskınında rol alan İsrailli askerler hakkında yargıya başvurması olasılığının da ele alınacağını kaydeden Haaretz, Başbakan Netanyahu'nun Salı günü yaptığı "sonunda sağduyu ve soğukkanlılığının galip geleceğini" umduğu sözlerini anımsattı.