İstanbul Bienali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 11. Uluslararası İstanbul Bienali, 12 Eylül-8 Kasım 2009 tarihleri arasında yapılacak.

13 Ağustos 2009 Perşembe, 13:22
Abone Ol google-news

11. Uluslararası İstanbul Bienali başlıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 11. Uluslararası İstanbul Bienali, 12 Eylül-8 Kasım 2009 tarihleri arasında yapılacak.

İKSV'den yapılan açıklamaya göre,İstanbul'u dünya sanat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir sanat platformuna dönüştürmesi planlanan 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin küratörlüğünü, kurulduğu 1999 yılından bu yana çalışmalarını Hırvatistan'ın Zagreb kentinde sürdüren küratör kolektifi, WHW / What, How & for Whom (Ne, Nasıl ve Kimin İçin) üstleniyor. WHW, dört kadın küratörden oluşuyor: Ivet Ćurlin, Ana Dević, Natasa Ilić ve Sabina Sabolović.

Açıklamada, Koç Holding'in 2007 yılında başladığı ve 5 Bienali kapsayan on yıllık "Bienal Sponsorluğunun " 2016 yılına kadar gerçekleştirilecek dört İstanbul Bienali boyunca devam edeceği bildirildi.
 

Bianel başlığını Bertolt Brecht'ten alıyor

11. Uluslararası İstanbul Bienali, başlığını Bertolt Brecht'in 1928 yılında Elisabeth Hauptmann ve Kurt Weill ile birlikte yazdığı Üç Kuruşluk Opera adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçası olan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkıdan alıyor.

WHW tarafından "İnsan Neyle Yaşar?" sorusu etrafında kurulan İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi, Brecht'e yeniden keşfedilmesi ve yeni kuşaklara gösterilmesi gereken bir klasik olarak bakmayı amaçlamıyor. İstanbul Bienali, kavramsal çerçevesiyle geçmişin saklı kalmış tarafları üzerine bugün artık düşünmeye başlamayı ve sanatın, toplumsal olana müdahale ile estetik jest arasındaki eski ilişkilerin gözden geçirilmesi ve yeni ilişkiler kurulması için nasıl olasılıklar barındırdığını araştırmayı öneriyor.

İKSV'nin uluslararası sanat platformlarında en çok yankı uyandıran etkinliği olan 11. Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında bu sene 40 ülkeden dünya güncel sanat çevrelerinde tanınan ya da yeni keşfedilen 70 sanatçı ve sanatçı grubunun 120'den fazla projesi sergilenecek.

11. Uluslararası İstanbul Bienali, dünya güncel sanat platformunun birçok önemli ismini de İstanbul'da ağırlayacak. Uluslararası sanat çevrelerinden eleştirmen, küratör, müze ve galeri yöneticileri ile yabancı basın mensupları da dahil olmak üzere 2 bin 500'e yakın konuğun İstanbul Bienali'ni görmek için açılış haftasında İstanbul'da olacağı bildirildi.
 

İstanbul Bienali projelerinen seçmeler

11. Uluslararası İstanbul Bienali kapsamında, 12 Eylül-8 Kasım tarihleri arasında 3 ana sergi mekânında dünya güncel sanat çevrelerinde tanınan ya da yeni keşfedilen 70 sanatçı ve sanatçı grubunun projeleri sergilenecek. Bu sanatçı ve sanatçı gruplarının 10'u Türkiye'den. Bienal'de KP Brehmer, Nam June Paik, Sanja Iveković, Hans-Peter Feldmann, Danica Dakić ve Rabih Mroué gibi dünyaca tanınmış sanatçıların yapıtları yer alacak. Bienal'e Türkiye'den davet edilen sanatçılar ise: Hüseyin B. Alptekin, Nevin Aladağ, Yüksel Arslan, Cengiz Çekil, Işıl Eğrikavuk, İnci Furni, Nilbar Güreş, Aydan Murtezaoğlu & Bülent Şangar, Erkan Özgen ve Canan Şenol.

Bienal kapsamında özgün çalışmaları sergilenecek sanatçılar arasında, Kahireli ressam Anna Boghiguian da yer alıyor. Boghiguian, Bienal'de ünlü şair Kavafis'in şiirleri için gerçekleştirdiği, 50'den fazla illüstrasyondan oluşan dizisiyle yer alacak. Sanatçı, ailesi aslen İstanbullu olan Kavafis'le ilgili bu proje için İstanbul'da da araştırmalar yaptı. Kavafis'in şiirlerinden esinlenen yeni illüstrasyonları da dâhil ettiği çalışması, Antrepo No.3'te görülebilir.

Eserlerinde gündelik hayattan öğeleri bir araya getiren Hans-Peter Feldmann'ın, İstanbul Bienali'ndeki işlerinden ilki Bienal için ürettiği "Ekmek Dilimi" adlı enstalasyon. Sanatçı Bienal'de ayrıca, 1994'te gerçekleştirdiği ve sıradan bir kadının çocukluğundan 50 yaşına kadar çekilmiş 328 fotoğrafından oluşan, "Portre. Bir Kadının 50 Yılı" adlı çalışmasıyla da yer alacak. Sanatçının her iki çalışması da Antrepo No.3'te sergilenecek.
 

Nükleer bomba sığınağı

Bienal'e "Nükleer Bomba Sığınağı için Çalışma" adlı işiyle katılan yeni neslin parlak sanatçılarından Shahab Fotouhi'nin yeni enstalasyonu, Antrepo No.3'te sergilenecek.
11. Uluslararası İstanbul Bienali, 2007 yılında gerçekleştirilen 10. Bienal'de de çalışmalarıyla dikkat çeken dünyaca ünlü sanatçı Sanja Iveković'in dört projesine yer veriyor. Sanatçının bu dört projesinden "Sığınma Evi (Güneş Gözlüğü)", İstanbul Bienali kapsamında İstanbul'daki sığınma evlerine de taşınmış oldu. Sığınma evinde kalan kadınlarla yaptığı atölye sonucunda, onların kendi hikâyelerini yazmalarını isteyecek Ivekovic, bu hikâyeleri ünlü tasarımcıların güneş gözlüğü markalarının reklâm ilanları ile birleştirerek toplumun en önemli sorunlarından biri olan aile içi şiddete dikkat çekecek.
Bienal'de yer alacak dikkat çekici çalışmalardan biri de 1962 Saraybosna doğumlu sanatçı Danica Dakić'in "Isola Bella" adlı video yerleştirmesi olacak. 2005 yılında gerçekleştirilen 9. Bienal'de de çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçı Pazaric'teki Çocuk ve Gençleri Koruma Kurumu'nda koruma altında olan çocukların ve gençlerin sesini duyuran bu videoda maske temasını ön plana çıkarıyor. "Isola Bella", Antrepo No.3'te izlenebilecek.
 

İstanbul Bienali, dünyanın ilk video sanatçısı kabul edilen Nam June Paik'in "Life" adlı işine de yer veriyor. 1932 Güney Kore doğumlu bu büyük usta, 2006'da Amerika'da öldüğünde arkasında pek çok farklı yöntemle ürettiği sayısız yapıt bırakmıştı. Nam June Paik'in "Life" dergisi kapaklarına öznel müdahaleler yaptığı, dergiyle aynı adı taşıyan yapıtı Bienal kapsamında Antrepo No.3'te sergilenecek.

Aydan Murtezaoğlu & Bülent Şangar'ın işsizlik, düşük ücret karşılığı iş güvenliği olmadan çalışma ve sosyal devlet kavramını sorguladığı "İşsiz İşçiler - sana yeni bir iş buldum!" adlı proje Bienal kapsamındaki özgün projelerden. Antrepo No.3'teki proje mekânında, proje için işe alınan gençler, iki aylık sergi boyunca projenin performatif bir sunumunu gerçekleştirecekler.

Türkiye güncel sanatının önemli ustalarından Cengiz Çekil, Bienal'de 1975-80 yılları arasındaki çalışmalarından oluşan bir seçkiyle yer alacak. 1945 doğumlu sanatçının Türkiye'deki 1980 öncesi siyasi ve ekonomik gelişmelerin oluşturduğu toplumsal atmosferi yansıtan çalışmalarının yanı sıra kavramsal yapıtlarını da içeren bu seçki, Antrepo No.3, Tütün Deposu ve Feriköy Rum Okulu'nda görülebilecek.

Hüseyin Alptekin'in 2007 yılında 52. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'nda yer alan "Don't Complain" ("Şikâyet Etme") enstalasyonunun parçası olan neon çalışması, Bienal kapsamında Antrepo No.3'te sergilenecek. Geçen sene kaybettiğimiz değerli sanatçı Alptekin, çalışmalarıyla Venedik Bienali'ne ek olarak, 4. ve 9. Uluslararası İstanbul Bienalleri, Manifesta V ve Sao Paulo Bienali'nin de aralarında bulunduğu birçok uluslararası sergiye katılmıştı.
 

İstanbul Bienali biletleri

Bienal sergi mekânları Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Sadece Bienal açılışını takip eden 14 Eylül Pazartesi günü tüm mekânlar açık olacak.

11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin bilet fiyatı 10 TL. İlköğretim ve lise öğrencileri ile 65 yaş üstü izleyiciler, öğretmenler, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyeleri sergiyi 5 TL'lik indirimli biletle izleyebilecekler. Lale Kart sahipleri Bienal biletlerinde yüzde 20-25 oranındaki özel Lale Kart indiriminden yararlanabilecek.

İstanbul Bienali'ni sınırsız ve özel etkinlikleriyle birlikte izleme fırsatı sunan ve sınırlı sayıda satışa sunulan iki kişilik "11B Sınırsız" biletinin fiyatı 50 TL olarak açıklandı. İstanbul Bienali bu yıl ilk kez, sanatseverlerin kişisel olarak İstanbul Bienali'nin gerçekleşmesine katkıda bulunmasını sağlayan "Bienal Artı" biletlerini satışa sundu. "Bienal Artı" ile sanatseverler, İstanbul Bienali'ne kişisel olarak katkıda bulunmanın yanı sıra sergileri herkesten önce, sınırsız ve özel etkinlikleriyle birlikte izleme fırsatına da sahip olacaklar. İki kişi için geçerli olacak "Bienal Artı" biletinin fiyatı 150 TL olarak belirlendi.

11. Uluslararası İstanbul Bienali süresince Bienal mekânlarındaki gişelerde öğrenci kimliğini gösteren üniversite öğrencileri Bienal sergilerini, ücret ödemeden, İstanbul Bienali Sponsoru Koç Holding'in konuğu olarak gezebilecek.