İşte mutluluk veren besinler

Araştırmalar, bir dizi yiyeceğin sadece beyninizle daha mutlu ve rahat hissettirmek için çalışmadığını, aynı zamanda vücut üzerinde reçeteli anti-depresanlar ve kas gevşetici ilaçlar almakla benzer etkilere sahip olduklarını göstermiştir.

25 Ekim 2020 Pazar, 07:00
Abone Ol google-news

Sevgili editörümle bu haftanın konusunu belirlerken bana tatlı bir sesle "mutluluk veren yiyecekleri" yazar mısın dedi? Birden bir mutlu oldum sormayın... Zira merkürün bu kadar geriye gittigi, belirsizliklerin tavan yaptıgı bir yılda mutluluktan söz etmek ve de bunu yiyecekle birleştirmek güzel oldu. Buyrun sizin için mutluluk verici besinler...

Yemek yemek sizi daha neşeli, sakin ve sağlıklı yapabilseydi bir rüya gerçekleşmez miydi? Ve bu olumlu etkilerin yalnızca siz yemeğin tadını çıkarırken değil, aynı zamanda son lokma tüketildikten uzun süre sonra da devam etmesi daha da şaşırtıcı olmaz mıydı?

Pekala, sana harika haberlerim var! Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bir dizi yiyeceğin sadece beyninizle daha mutlu ve rahat hissettirmek için çalışmadığını, aynı zamanda vücut üzerinde reçeteli anti-depresanlar, anti-anksiyete ve kas gevşetici ilaçlar almakla benzer etkilere sahip olduklarını göstermiştir.

 Hadi o zaman mavi ruh halini uzak tutmak, enerji seviyelerini iyileştirmek, sakinliği teşvik etmek ve hatta hafızayı ve bilişsel işlevi artırmak için bu sağlıklı seçeneklerle kendinizi şımartın.

1. Avokado

Beyin tarafından serotonin üretmek için kullanılan temel bir amino asit olan triptofan - bu meyvede merkezi sinir sistemi nörotransmitteri bol miktarda bulunur. Avokado ayrıca cilt, saç ve tırnaklar için de faydalıdır. Ve hepimiz iyi göründüğünüzde kendinizi iyi hissettiğinizi biliyoruz!Günde 1/4 avokado bu dediklerimi yapmak için yeterli.

2. Meyveler

Yaban mersini, ahududu ve çilek, depresyon ve stresi azaltmaya yardımcı olan besinler antosiyanidinlere ve antosiyaninlere sahiptir.

3.  Organik Tavuk

Kümes hayvanlarında bulunan B12 vitamini vücudun sakinleşmesine yardımcı olur.

4. Tavuklu  Şehriye Çorbası

Sizi rahatsız eden her şeyi iyileştirmekle tanınan bu çorbanın,adına kitaplar yazılmıştır. muhteşem tavuk suyuna şehriye çorba  protein ve lif dolu oldugu için aynı zamanda ruh halinizi iyileştirir ve enerjiyi artırır. Bu  nedenle nezle ve grip için bile neden hemen başvurulan  yiyecek olduğunu açıklamaya yetiyor.

5. Bitter Çikolata

Bu iştah açıcı besin , anksiyeteyi azaltmaya ve kasları sakinleştirmeye yardımcı olan magnezyum bakımından yüksektir. Bitter çikolata ayrıca, aşık olduğunuzda beyin tarafından yaratılan kimyasal olan feniletilamin (PEA) içerir. PEA, beynin endorfin salgılanmasını teşvik eder. İşte bu yüzden çikolata yemek sizi daha mutlu eder!

6. Yoğurt

Bu kadim yiyecek  ruh halini ve bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olan probiyotiklerle doludur.

7. Yeşil Çay

Çay uzun zamandır yatıştırıcı bir içecek olarak kabul edilirken, yeşil çay stresi ve kaygıyı azalttığı ve ruh halini yükselttiği bilinen teanin ile doludur. Maksimum faydayı elde etmek için yüksek kaliteli bir Japon yeşil çayı kullanın ve mümkünse alışıldık şekilde demleyerek için.

8. Somon

Omega 3 bakımından zengin olan bu yağlı balık, ruh halini dengelemeye, depresyonu azaltmaya, hafıza ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olur. 

9. Ispanak

Yüksek miktarda folik asit içeren ıspanak, ruh halini yükselten faydalarıyla bilinir.

10.  Pazı

Magnezyum bakımından zengin olan bu yeşil yapraklı sebze, stresi daha iyi yönetmemize , uyku kalitesini artırmamıza  ve PMS semptomlarını hafifletmelerine yardımcı olarak özellikle kadınlar için faydalıdır.

11. Domates

Domateslerde bulunan bir antioksidan olan likopen, beyindeki iltihaplanmaya karşı savaşır. Likopen yağda çözünür olduğundan, vücudun likopeni emmesine yardımcı olan bir miktar zeytinyağı ile domates yemekte fayda vardır.

12. Ceviz

Ruh halini iyileştirmek için ideal bir besin  olarak kabul edilen ceviz, B vitamini ile doludur. B vitamini ruh halini dengede tutmaya, yorgunluk, kaygı, stres, gerginlik ve sinirlilikle mücadele etmeye yardımcı olur. Ek olarak, ceviz beynin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve depresyonu önleyen Omega 3 bakımından zengindir.

Bu sağlıklı güçleri normal diyetinize ekleyin ve mutluluğa giden yolu yiyin!