İTÜ’lü öğrencilerin kantin boykotu sürüyor

İstanbul Teknik Üniversite (İTÜ) Dayanışması, yemekhane ve kantinlerdeki yüksek fiyatlara karşı 12 Aralık’ta başlattıkları boykot sürüyor. İTÜ yönetiminin boykotu engellemeye çalıştığını öne süren öğrenciler, İTÜ yönetiminin hukuka aykırı yaptırımlardan bir an önce vazgeçmesi için çağrıda bulundu.

13 Ocak 2020 Pazartesi, 14:47
Abone Ol google-news

Öğrenciler, üniversite içerisinde 12 Aralık’ta başlattıkları boykota ilişkin İTÜ rektörlüğü önünde bugün bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Öğrencilere, CHP milletvekilleri Dr. Ali Şeker, Gürsel Tekin ile akademisyenler ve avukatlar destek verdi.

Grup adına basın açıklaması yapan Yusuf Barış Metin, 15 öğrenciye soruşturma açılarak eğitim haklarının gasp edilmeye çalışıldığını söyledi. Metin “26 Aralık tarihinden itibaren üniversite içerisinde boykot masası kurduk. Boykotu kırmakta kararlı olan özel güvenlik, bir mezun arkadaşımızı darp etti. Kampüste çay kazanı taşıyan arkadaşımızı tehdit etti. Bu şekilde davranarak İTÜ öğrencisini yıpratmatamazsınız aksine boykot gün geçtikçe büyümeye devam edecek. 4 arkadaşımıza finaller öncesi soruşturma açıldı ve okula alınmadılar. Bunun yargısız infaz olduğunu ve derhal bu karardan dönülmesi gerekiyor” dedi.

Boykot masasının tanınmasını ve kâr amacı gütmeyen üniversite kantini ikinci dönem açılmasını talep eden Metin, “15 arkadaşımıza açılan hukuksuz soruşturmalar derhal geri çekilsin. Öğrenciye, saldıran, tehdit eden, taciz eden güvenlik amirlerinin açığa alınması yetmez, gerekli soruşturmalar açılsın ve kamuoyuyla paylaşılsın” diye konuştu.

Öğrencilerin yanında olduklarını dile getiren CHP’li Ali Şeker ise “İTÜ vakfının asıl görevi yurtta kalan öğrencilere sahip çıkmaktadır, şiddet yerine talepleri kabul etsinler” dedi.