Japonya Başbakanı'nın daveti gerginlik yarattı

Japonya Başbakanı Shinzo Abe Güney Kore ve Çin'in tepkisi çekecek bir hamlede bulunarak Tokyo'daki savaş anıtında tören daveti gönderdi.

21 Nisan 2014 Pazartesi, 14:21
Abone Ol google-news

Aralarında savaş suçlularının mezarlarının da bulunduğu savaş anıtına bugün Japonya Başbakanı Shinzo Ab tarafından gönderilen tören daveti bölge ülkelerini öfkelendirdi.

Abe geleneksel Yasukuni Anıtı töreni daveti için içinde ağaç olan küçük bir saksı şeklinde davetiye gönderdi. Japon yetkililer, Abe'nin geçmişte de davetiye göderdiğini söyleyerek bu hamlenin önemsenmemsini istedi.

Ancak bu davetiye Güney Kore ve Çin tarafından Abe'nin bir milliyetçi çıkışı olarak nitelendirilirken ABD Başkanı Barack Obama'nın Tokyo ziyaretinden iki gün önce gönderilmesi dikkat çekti.

Aralık ayında Abe'nin anıtı ziyaret etmesi Washington tarafından açıkça eleştirilmişti. Washington anıtın ziyaretinin bölgede gerginliği artırıp Japonya'nın tecrit olmasını getireceği belirtilmişti.

Obama'nın Tokyo ziyareti çarşamba günü başlayacak. Bu ziyarette ABD yakın müttefikleri Güney Kore ve Japonya'nın ilişkilerinin geliştirlmesini istiyor.

Geçen ay Obama, Japon Başbakan Abe ile Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile komşu iki ülkenin ilişkilerinin geliştirilmesi için bir toplantı gerçekleştirdi. Güny Kore, Yasukuni'yi İkinci Dünya Savaşı'nda Kore Yarımadası'nı kolonileştirmek isteyenlerin sembolü olarak görüyor.

Çin ise Abe'nin hareketini tehlikeli bir milliyetçi çıkış olarak değerlendirdi.