Kadıköy'de biber gazlı, plastik mermili müdahale: 104 gözaltı

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki dün yaşanan gözaltıların ardından, emek ve demokrasi güçleri tarafından bugün akşam saatlerinde Kadıköy Rıhtım'da yapılması planlanan eyleme, polis sert müdahalede bulundu. Eyleme katılmak üzere yola çıkan bazı Boğaziçili öğrenciler, üniversite yakınındaki otobüs durağında gözaltına alındı, bazı öğrenciler de “yasak” denilerek Kadıköy vapuruna alınmadı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 104 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yayınlanma: 02.02.2021 - 17:40
Kadıköy'de biber gazlı, plastik mermili müdahale: 104 gözaltı
Abone Ol google-news

Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan dünkü eylemde 159 kişinin gözaltına alınması bugün Kadıköy’de planlanan eylemde protesto edilmek istendi. Demokratik kitle örgütleri ve birçok siyasi parti temsilcisi, engellemelere rağmen Rıhtım’da toplandı.

Valiliğin ve Kaymakamlığın yasakladığı eylemde, toplanan yurttaşlara polis müdahale etti.

Polis, eylemin Kadıköy Kaymakamlığı’nca yasaklandığı belirtirek “Toplum sağlığını korumak açısından sosyal mesafe ve maske kuralına uyalım. Kadıköy Kaymakamlığı’nca yapılacak olan gösteri ve yürüyüşler için yasaklama kararı alınmıştır, lütfen dağılın. Dağılmadığınız takdirde müdahale edilecektir” anonsu geçti.

Polis, anonslar ardından biber gazlı ve plastik mermili müdahalede bulundu. Polis, eylemdeki öğrencileri ve yurttaşları gözaltına aldı.

EYLEMLER ARA SOKAKLARDA 

Biber gazı ve plastik mermi kullanılarak yapılan müdahalenin ardından ara sokaklara kaçan öğrencilerden bazıları gözaltına alındı. Eylem ara sokaklarda geç saatlere kadar sürdü.

ATAY, GÖZALTINA ALINMAK İSTENDİ

Kadıköy'deki eyleme destek vermek isteyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay, müdahale sırasında polis tarafından darbedilip gözaltına alınmak istendi.

CHP İLÇE BAŞKANI POLİS TARAFINDAN GÖZALTINA ALINMAK İSTENDİ

Öğrencilere ve yurttaşlara gaz sıkılmasını engel olmaya çalışan CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, polis tarafından gözaltına alınmak istendi.

YURTTAŞLARDAN TEPKİ

Kadıköy'de yaşayan yurttaşlar, polisin öğrencilere ve yurttaşlara karşı sert müdahalesini protesto etmek için ve camlarından tencere, tava çaldı.

VALİLİK VE KAYMAKAMLIKTAN YASAK AÇIKLAMASI

Emek, barış ve demokrasi güçleri, dün Boğaziçi üniversitesindeki polis ablukası ve öğrencilerin gözaltına alınmasına karşı saat 18'de Kadıköy'e eylem çağrısı yapmış, İstanbul Valiliği'nin açıklamasının ardından Kadıköy Kaymakamlığı bugün ilçede 7 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünü yasaklamıştı. 

GÖZALTINDA TERS KELEPÇE İDDİASI

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi avukat Tuba Torun'un sosyal medya hesabından,"Arkadaşlarımızı 1,5 saattir ters kelepçeyle bekletiyorlar. Su istiyorlar verilmiyor. Biri camı buğulandırıp ambulans yazdı, dikkate alınmadı. Sonra perdeleri çektiler. Bu insanlık dışı muameledir. #AşağıBakmayacağız" ifadelerini kullandı.

DAYANIŞMA'DAN ÇAĞRI

Boğaziçi Dayanışması, saat 21:00'de "Kayyumlara karşı öğrencilerin yanında olduğumuzu duyurmak için her yerde ses çıkartıyoruz!" diyerek eylem çağrısı yaptı.

MUHABİRLERİMİZE MÜDAHALE

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklanmasına yönelik Kadıköy'deki protestoları takip eden cumhuriyet.com.tr muhabirleri, polis tarafından tartaklandı. 

104 GÖZALTI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce eyleme ilişkin yapılan açıklamada, ''Kadıköy ilçesinde yasadışı toplanma ile ilgili yapılan müdahalelerde toplam 93 şahıs yakalanmıştır. Beşiktaş ve Sarıyer İlçesinde alınan emniyet tedbirlerinde Kadıköy ilçesine giderek eyleme katılmak isteyen şahıslar uyarılmış, uyarılara riayet etmeyen, direnen ve mukavemette bulunan 11 şahıs yakalanmıştır. Kadıköy, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde toplamda 104 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler