Kalbine korkuluk saplanan 12 yaşındaki çocuk kurtarıldı

Ağaçtan düşerek kalbine korkuluk saplanan 12 yaşındaki çocuğun kalbi durdu. Sedyenin üzerine çıkarak çocuğa kalp masajı yapan doktoru, "Çocuğa böyle bir müdahale gerçekten ilk oldu" dedi.

27 Haziran 2021 Pazar, 17:21
Kalbine korkuluk saplanan 12 yaşındaki çocuk kurtarıldı
Abone Ol google-news

Yalova'da, kalbine 13 santimetre korkuluk demiri saplanan ve kalbi duran 12 yaşındaki Hamza Dağ kalp masajıyla hayat döndü. Doktoru Opr. Dr. Sarkhan Hasanov, “Hepimizin çocuğu var, orada kendi çocuğumuzu görüyoruz. O an elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

16 Haziran’da, Adnan Menderes Mahallesi'nde meydana gelen olayda, kardeşiyle birlikte komşusundan izin alıp erik ağacına tırmanan Hamza Dağ, ayağının kaymasıyla düştü. Ağacın dibindeki bahçe korkuluklarının üzerine çakılan Dağ’ın kalbine 13 santimetre demir korkuluk saplandı. Korkuluktan kendisi kurtulan Dağ, evine kadar yürüdü. Annesi Yadigar Dağ, bir özel hastaneye götürdü. Yolda kalbi duran Hamza Dağ'a, hastanede müdahale yapıldı. Sedyenin üzerine çıkan Opr. Dr. Sarkhan Hasanov, Dağ'ı kalp masajıyla yeniden hayata döndürdü. Acil ameliyata alınan Dağ, bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra normal servise çıkarıldı.

'ÇOCUĞUN KALBİ DURMUŞ, SOLUNUMU YOK, HİÇBİR ŞEYİ YOK'

Sedyenin üzerinde dakikalarca kalp mesajı yaparak Hamza’yı hayata bağlayan Hasanov, yaşadığı olayı anlatarak, “Acil servisten çağrıldım. Acile çağrılıyorsak açık travmadır, kalp yaralanmasıdır. Hemen koşarak aşağı indim ve küçük çocuğu gördüm. O anda kalp masajı yapılıyordu hastaya. Ne oldu ne bitti orada bir sorduk, bir yaralanması varmış, korkuluk demiri saplanmış kalbine. Önemli olan kararı verip uygulamak. Atladım sedyenin üzerine, kalp masajı yaparak. Çocuğun kalbi durmuş, solunumu yok, hiçbir şeyi yok. Dakikalar önemli burada. Bir dakika bile kaybetmek istemedik. Hemen acil ameliyathaneye aldık” diye konuştu.

Çocuğu daha sonra ameliyata aldıklarını belirten Hasanov, şunları söyledi:

“Apar topar masaya alıp, göğüs kemiğini keserek kalbi açtık. Maalesef kalpte, sağ karıncık diyoruz, orada yaralanma mevcuttu. Onardık, tamir ettik. Çocuğa böyle bir müdahale gerçekten ilk oldu. Çünkü çocuk olunca her şey değişiyor. Hepimizin çocuğu var, orada kendi çocuğumuzu görüyoruz. Artık orada elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Tabii meslek icabı erişkinler de oldu, tecrübemiz oldu bu konularda ama çocuk ilk kezdi. Sonuçtan çok mutluyuz, gerçekten çok mutlu olduk sonuçtan.”