Kanal İstanbul Projesi: Orman alanlarının orman vasfı kaldırılacak

Kanal İstanbul projesini üstlenecek firma bu yıl belli olacak. İhaleyi kazanan şirkete vergi muafiyetleri getirilmesi planlanıyor. Kanal İstanbul ve koruma kuşağı sınırları içerisinde kalan orman alanlarının ise orman vasfı kaldırılacak.

23 Temmuz 2020 Perşembe, 11:13
Kanal İstanbul Projesi: Orman alanlarının orman vasfı kaldırılacak
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2 yıllık değerlendirme toplantısında yaptığı "Kanal İstanbul'un etüt proje çalışmalarını bitirdik ve bakanlarımızla gerekli görüşmeleri yaptık. Gruptaki arkadaşlarımla görüşmeleri yaptık. Kanalın inşası için gerekli olan mevzuat çalışmasını tüm kurum ve kuruluşlarımızın katılımıyla sürdürülüyor" açıklamasının ardından gözler bir kez daha projeye çevrildi.Proje için ihale bu yıl yapılacak. Çevre ve Ulaştırma Bakanlıklarının koordinesinde AKP grubu yasa teklifi hazırlığına başladı.

ORMAN ALANLARININ ORMAN VASFI KALDIRILACAK

Kanal İstanbul ve koruma kuşağı sınırları içerisinde kalan orman alanlarının orman vasfı kaldırılacak. Habertürk’ün haberine göre mevcut ormanların yerine 2 katı büyüklüğündeki başka alan orman olarak tescil edilecek. Düzenlemenin ihale öncesi yasalaşması planlanıyor.

Proje, yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşecek. Suyolu, bütün olarak ihale edilebileceği gibi kısımlara ayrılarak da ihale edilebilecek.. Ayrı ihale yapılması durumunda, tamamlanan kısımların kullanım bedeli ödemeleri başlayacak.

İHALEYİ ALANLARA VERGİ MUAFİYETİ

İhaleyi kazanan şirkete vergi muafiyetleri getirilmesi planlanıyor. Buna göre, yapımında kullanılacak her türlü iş makinesi, taşıma aracı ve ekipman ÖTV, KDV ve gümrük vergisinden muaf olacak. Kullanılacak akaryakıttan da ÖTV ve KDV alınmayacak. Kazanan şirketin, projenin gelirinden elde ettiği gelirleri, kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

TÜM GELİR HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI TARAFINDAN TOPLANACAK

Yapımının 7 yıl sürmesi beklenen ve 10 yılda 181.5 milyar gelir getireceği hesaplanan projede kamunun elde edeceği tüm gelirler, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulacak “proje” hesabında toplanacak. Bu gelirler, kamunun üstlendiği ödemeler tamamlanıncaya kadar, Kanal İstanbul geri ödemesinde kullanılacak.