Karaca bir yıl sonra hâkim karşısında

Kumpas iddialarına yönelik davanını ilk duruşmasında dışarıda dua okuyarak destek verenler de vardı.

22 Aralık 2015 Salı, 22:35
Abone Ol google-news

Tahşiye örgütü iddialarına yönelik olarak yürütülen soruşturmada kumpas kurdukları öne sürülen Emniyet müdürleri, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın da aralarında bulunduğu sanıklar 1 yıl sonra hâkim karşısına çıktı. Davanın sanıkları arasında hakkında yokluğunda kırmızı bülten çıkarılması talep edilen firari sanık Fethullah Gülen de yer alıyor.

Terör ve örgütlü suçlara bakmakla görevli İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma saat 11.00’de başladı. Duruşmaya Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın da arasında bulunduğu 9’u tutuklu 27 sanık katıldı. Gülen’in de arasında bulunduğu 6 sanık ise duruşmaya gelmedi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve sanık yakınları ise izleyici olarak katıldı.

Bir yıldır tutuklu bulunan Hidayet Karaca ile bazı sanıklar salonda bulunan yakınlarını el sallayarak selamladı. Davanın tutuklu sanıklarından eski Emniyet müdürü Ali Yılmazer’in avukat kızı Fatma Yılmazer de babasının avukatı olarak salonda yer aldı.

Mahkeme heyeti varlığı iddia edilen örgütsel yapılanmanın ağırlıklı olarak Emniyet mensuplarından oluşması, diğer sanıkların da Emniyet mensubu sanıklarla birlikte hareket ettiğinin iddia edilmesi, suç yerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü içindeki Terör ve İstihbarat Şube Müdürlüğü olduğunun iddia edildiğini belirterek mahkemenin yetkisizliğine ilişkin talebi reddetti.

Anayasaya aykırılık iddiasını da ciddi bulunmadığı gerekçesi ile reddeden mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk haline ilişkin ise ara karar verileceğini belirterek bu aşamada reddine karar verdi.