Kaza, Meclis tarafından araştırılacak

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili; CHP, MHP ve AKP'li milletvekillerinin verdiği araştırma önergeleri Meclis tarafından araştırılacak. Konulya ilgili Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor.

03 Nisan 2009 Cuma, 08:21
Abone Ol google-news

BBP Genel Başkanı ve Sıvas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi, Meclis tarafından araştırılacak.

Kazanın ardından AKP, MHP ve CHP'li milletvekilleri tarafından verilen araştırma önergeleri, 8 Nisan Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda birleştirilerek görüşülecek. Grupların konu üzerindeki görüşbirliği olması nedeniyle önergenin kabul edilerek, Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor.

Genel Kurulun 31 Mart Salı günkü birleşiminde okunan araştırma önergelerinde, farklı noktalara işaret ediliyor.

AKP Grup Başkanvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, ''Kazayla ilgili toplumumuzda en ufak bir şüpheye yer bırakmamak için helikopter kazasının araştırılarak alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi'' isteniyor.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay tarafından verilen önergede ise telefon kayıtları bulunmasına karşın, teknolojinin ulaştığı noktayla tezat bir şekilde kaza bölgesinin zamanında tespit edilememesi, kaza bölgesine geç ulaşılması, uyarı ve ihbarlara rağmen kurtarma çalışmalarının kazanın meydana geldiği bölgeden farklı yerlerde sürdürülmesi, kaza bölgesinin kurtarma çalışması kapsamındaki birimlerce değil, yöredeki köylüler tarafından tespit edilmesi ve ulaşılmasına işaret edildi.

Kazada, uluslararası sivil havacılık kurallarının Türkiye'deki sivil havacılık otoritesi tarafından uygulanıp uygulanmadığı, helikopterin acil yer bulma vericisinden sinyal alınamaması ve aynı model helikopterler için kısa bir süre önce yapılan arıza uyarılarının gereğinin yerine getirilip getirilmediği, kurtarma çalışmalarında gerekli olan teknik donanımın yeterli olup olmadığına ilişkin kuşkuların bulunduğuna işaret edilen önergede, ''Siyasi iktidar ve kamu görevlileri tarafından kurtarma çalışmalarına ilişkin olarak yapılan yanlış ve çelişkili açıklamalar, kurtarma çalışmalarında eksiklikler, zafiyet ve ihmaller yaşandığı iddialarına neden olmuştur'' denildi.

Yaklaşık üç bin kişi ile sürdürülen arama çalışmalarında sonuç alınamazken, kaza bölgesinin yöre köylüleri tarafından tespit edilmesinin düşündürücü olduğu belirtilen gerekçede, ''Kurtarma çalışmalarının iyi niyet ve büyük çabalarla sürdürüldüğüne kuşku duyulmamakla birlikte, kurtarma çalışmalarının sonucu krizin başarısız olarak yönetildiğini ortaya koymaktadır. Benzer ve daha vahim olayların yaşanması durumunda birçok yurttaşının yaşamlarının tehlikede olduğu bir tablo yaşanmaması için Türkiye'nin bu konudaki eksikliklerinin Meclis tarafından belirlenmesi son derece önem taşımaktadır'' görüşüne yer verildi.

MHP Grup Başkanvekilleri tarafından verilen önergede ise helikopterin düşmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarındaki etkinlik ve koordinasyon zaaflarının ve kurtarma çalışmalarının, kazanın meydana geldiği yerlerden farklı yerlerde sürdürülmesinin sebeplerinin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istenirken, ''Kurtarma çalışmaları hakkında siyasi iktidar ve kamu görevlileri tarafından yanlış ve çelişkili açıklamalar yapıldığı, zafiyet ve ihmallerin yaşandığı iddialarına neden olmuştur'' denildi.Yazıcıoğlu'yla ilgili araştırma önergleri haftaya görüşülecek

Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüyle ilgili araştırma komisyonu kurulmasını öngören AKP, CHP ve MHP'nin araştırma önergeleri önümüzdeki hafta görüşülecek.

Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında yaşamını yitirmesiyle ilgili ortaya atılan iddialar, "sabotaj" kuşkularını artırırken, Meclis'te de önümüzdeki hafta araştırma önergelerinin ele alınması bekleniyor.

Haftaya ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti ve Genel Kurul'a hitap etmesi ile başlayacak olan Meclis'in Yazıcıoğlu ile ilgili AKP, CHP ve MHP tarafından ayrı ayrı verilen araştırma önergelerini 8 Nisan Çarşamba günü görüşeceği kaydediliyor. Üç ayrı önergenin birleştirilerek görüşülmesinin ardından da Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünü araştırmak üzere Meclis Araştırma Komisyonu kurulacak.