KESK'ten oturma eylemi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi bir grup, geçen Mayıs ayında Jandarmanın yaptığı bir operasyonda tutuklanan sendika yönetici ve üyelerinin serbest bırakılması için Kadıköy'de oturma eylemi yaptı.

07 Kasım 2009 Cumartesi, 14:35
Abone Ol google-news

Kadıköy Altıyol'da toplanan grup, çeşitli sloganlar atarak İskele Meydanı'ndaki Atatürk heykeli önüne kadar yürüdü. Grup, burada tutuklamaları alkışla protesto ederek bir süre oturma eylemi yaptı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu dönem sözcüsü Yunus Öztürk, yaptığı basın açıklamasında, geçen Mayıs ayında aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 35 kişinin gözaltına alındığını ve daha sonra 22'sinin tutuklandığını ifade etti.

Öztürk, tutuklamaların siyasi olduğunu iddia ederek, ''Tutuklamalar, sendikaları baskı altına alma, sindirme ve sendikal faaliyetlerini engellemeye yöneliktir. Sendika merkez yöneticilerimiz ve üyelerimizin beş aydır cezaevinde olması bile çok ağır bir ceza sayılır. Savcılık üç aydır iddianamesini açıklamış olmasına karşın mahkemeye çıkartılmamış olmaları, fiili cezalandırma kapsamına girer. Kasım ayında yapılacak ilk duruşmada sendika yönetici ve üyelerimizin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.'' dedi.
Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.