Kılıçdaroğlu: Devlet neredeydi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BDP'li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde PKK'lilerle buluşmasıyla ilgili konuştu.

19 Ağustos 2012 Pazar, 08:23
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,Sultangazi'de düzenlenen bayramlaşma töreni sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

BDP'li milletvekillerinin, Şemdinli-Derecik bölgesinde PKK'lilerle buluşmasıyla ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, kaçırılan milletvekilinin CHP'li olmasına rağmen, suçlanan tarafın CHP olduğunu belirterek, ''Bunun akılla mantıkla bağdaşır bir yönü var mı? Hayır'' dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''BDP'li milletvekilleri ile PKK'nın buluşması, Oslo'da mı, Suriye'de mi, Amerika'da mı, Avustralya'da mı oldu? Hayır, Türkiye'de oldu. Orada medya, PKK'lılar, BDP'liler, gazeteciler, halk, halkın bir bölümü vardı. Devlet neredeydi acaba? Sayın Başbakan bunu kendisine soruyor mu? Devlet neredeydi, hükümet neredeydi? Önce sorulması gereken soru şu, sayın Başbakan siz hangi ülkenin başbakanısınız? Bu ülkede terör örgütü mensuplarıyla onlara şu veya bu şekilde destek veren bir grup bir araya geliyor kucaklaşıyorlar, Habur görüntüleri çıkıyor ortaya. Suçlu CHP...Bu kadar kısır, bu kadar sığ düşünen bir yönetim anlayışı, siyasal anlayış olabilir mi? Sayın Başbakan soruyorum, siz hangi ülkenin başbakanısınız? Bu görüntüler başka bir ülkede mi, Türkiye'de mi oldu? Türkiye'de olduysa bunun sorumlusu ne zamandan beri CHP? CHP iktidarda mı? Sayın başbakana şunu da hatırlatmak isterim, şehide kelle diyen kimdi? CHP'liler mi? Şehide kelle diyen bu başbakan değil miydi? Ayrıca şunu da söylemek istiyorum, 'Birkaç Mehmet öldü diye meclisi mi toplayacağız?' diyen kimdi? AKP'nin sıradan bir milletvekili mi, AKP'nin sözcüsü ve yönetiminde görev alan biri mi? Biz hiçbir zaman şehitlerimize kelle demedik. 'Onlar bizim onurumuzdur' dedik. Başımızın üzerinde taşıdık. Biz hiçbir zaman 'Birkaç Mehmet öldü diye parlamento toplanır mı?' demedik. Parlamentoyu adam gibi topladık. Kaçan kimdi? AKP ve sayın Başbakan. Suçlanan kim CHP. Milletimin vicdanına havale ediyorum.''

 

"Bu iktidar boşluğunu kim giderecek?

Bir soru üzerine, bu coğrafyada barışın, huzurun olmasını ve insanların insanca yaşamasını ve geleceğe umutla bakmasını istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Ben umudun, dostluğun, kardeşliğin adresiyim. Ben savaşın, huzursuzluğun adresi değilim. Hiçbir zaman bir kişiyi, hak etmediği sürece suçlayan bir kişi de değilim'' dedi.

Kılıçdaroğlu, bir yıldır ülkede yönetim ve iktidar boşluğu olduğunu belirterek, ''Bu iktidar boşluğunu kim giderecek? Sayın Başbakan, sanki başka bir ülkenin başbakanıymış gibi konuşuyor. O nedenle söylüyorum, ben bu ülkede herkesin huzur içinde yaşamasını istiyorum ve bunun yolu hükümetin gitmesidir'' diye konuştu.

''PKK'nin hiçbir koşul öne sürmeden silah bırakması gerektiğini'' vurgulayan Kılıçdaroğlu, barışa giden yolda en önemli adımın bu olduğunu kaydetti.

 

İdris Naim Şahin'in Hakkari ziyareti

Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in Hakkari ziyaretinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığının hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

''Sayın Başbakanın, bir İçişleri Bakanının polis tarafından kaçırılma noktasına gelmesini oturup düşünmesi lazım. CHP'yi suçlayacağına, ülkeyi nasıl yönettiğini, ülkenin geldiği noktayı görmesi lazım. Ben, bu ülkede huzur istiyorum, sayın Başbakan huzursuzluk istiyor. Ben bu ülkede barış istiyorum, sayın Başbakan kavga istiyor. Aramızdaki fark bu.''

Halkın ortasında olduğunu ve Türkiye'nin her yerinde aynı şekilde yer alabildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, başbakanın ve bakanların barıştan yana olmadıkları ve kavgadan nemalandıkları için bunu yapamadığını belirtti.