Kılıçdaroğlu'ndan CHP'lilere talimat: Önümüzdeki iki ay bunu yapacaksınız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'da partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, CHP'lilere verdiği talimatta referandum sürecinde gittikleri yerlere tekrar gidip teşekkür ziyaretlerinde bulunmalarını istedi.

29 Nisan 2017 Cumartesi, 11:28
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP il başkanları toplantısında konuştu. YSK'nin referanduma ilişkin verdiği kararı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Yüzde 51 ile kazandı deniyor ama hiçbirinin yüzü gülmüyor. Oylar sandıkta değil YSK'da çalınmış. Hırsızlığın adresi başka bir yer olmuş. Aklımıza gelmedi. Birileri araya giriyor. Doğuda sayım bittikten sonra  kural değişiyor. Hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan hakim olmaz diye düşündük. Bu kadar saygısız grubun YSK'da kümelendiğini hiç düşünemedik. Ağır konuştuğumu bu konuşmayı da onların hak etiğini biliyorum. Bir hakim cübbe giyiyorsa, düğmesi ve iliği olmaz. Siyasi otoritenin  önünde eğilen talimat ile hareket eden kişiye hakim denmez. Onlar toplumun en zavallı kişileridir. İradesiz kişilerdir" dedi. 

"EVET DEMENİN FARZ HAYIR DEMENİN GÜNAH OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞTILAR" 

Kılıçdaroğlu, "Haksız, adaletsiz ve hukuksuz bir süreç bunu sadece biz söylemiyoruz bütün dünyanın göz önünde yaşadığımız bir süreçti. Bu süreçte devletin bütün kadroları, imkânları, parası, forsu kullanıldı. Bu tür baskıların olacağını zaten biliyorduk. Sıradan bir partisi değiliz. Dünyanın en köklü 4 partisinden biriyiz. Bütün zor koşullara rağmen, direnen gelenekten geliyoruz. Baskılara boyun eğmedik. Bütün örgütüme, arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.  Bir kez daha CHP'nin demokrasi için ne kadar önemli olduğunu sadece Türkiye'ye değil bütün dünyaya anlatmış olduk. Mücadelemiz demokrasi için dönüm noktasıdır. Anayasa görüşmelerinden itibaren bu tür baskıların olacağını zaten biliyorduk. Dini en acı şekilde istismar ettiler. Evet demenin farz hayır demenin günah olduğunu anlatmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı. 

"HAKİMLERİN SİYASAL GÖRÜŞLERİ OLABİLİR AMA VİCDANI, AHLAKI OLMAYAN HAKİM OLMAZ DİYE DÜŞÜNDÜK" 

YSK'nin referanduma ilişkin verdiği kararı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Oylar sandıkta değil YSK'da çalınmış. Hırsızlığın adresi başka bir yer olmuş. Aklımıza gelmedi. Birileri araya giriyor. Doğuda sayım bittikten sonra  kural değişiyor. Hakimlerin siyasal görüşleri olabilir ama vicdanı, ahlakı olmayan hakim olmaz diye düşündük. Bu kadar saygısız grubun YSK'da kümelendiğini hiç düşünemedik. Ağır konuştuğumu bu konuşmayı da onların hak etiğini biliyorum. Bir hakim cübbe giyiyorsa, düğmesi ve iliği olmaz. Siyasi otoritenin  önünde eğilen talimat ile hareket eden kişiye hakim denmez. Onlar toplumun en zavallı kişileridir. İradesiz kişilerdir" dedi. 

"YÜZDE 51 İLE KAZANDI DENİYOR AMA HİÇBİRİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR" 

Kılıçdaroğlu, "İl ve ilçe başkanları referandum sürecinde gittikleri yere tekrar gidecek, nezaket ziyaretleri yapacak. Mührün olmadığı hiçbir belge geçerli değildir. Yüzde 51 ile kazandı deniyor ama hiçbirinin yüzü gülmüyor. Çünkü kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. Kazanan biziz her yerde gururla söyleyeceksiniz, bu ülkenin ve bu ülkenin demokrasisi. Bütün dünya biliyor. Bu süreçte tam bir uyum içinde çalıştık. İl başkanlarından ricam, kadın kollarına önem verin çalmadığımız kapıları onlar çalıyorlar, giremediğimiz yerlere onlar giriyorlar" diye konuştu. 

"NOHUT KADAR AKIL VARSA"

Kılıçdaroğlu, "YSK'ya niye güvendiniz denilebilir. Kanun maddeleri çok açıktı. Nohut kadar akıl varsa seçim maddelerini anlar. YSK'nın nasıl bir kanunsuzluğa imza attığını herkese anlatın" dedi. 

"MAAŞINDAN KESİNTİ YAPARAK REFERANDUMA HARCAMA YAPAN İL BAŞKANLARIMIZ OLDU" 

 Kılıçdaroğlu, "Referandum süreci bize şunu gösterdi; Bütün imkânsızlıklara rağmen iyi bir sonuç aldık. Demek ki çalışırsak kazanırız. Maaşından kesinti yaparak referanduma harcama yapan il başkanlarımız oldu" dedi. 

"AKPM'NİN TÜRKİYE'Yİ DENETİM SÜRECİNE ALMASI"

Kılıçdaroğlu, "AKPM'nin Türkiye'yi Denetim sürecine almasının nedenlerinden birisi de maalesef budur" dedi. 

"SANDIK BAŞINDA KURŞUNLANARAK ÖLEN CHP'LİLER OLDU" 

Kılıçdaroğlu, "Bizi en acımasız şekilde eleştirdiler. Hakaret edip açıkça küfür ettiler. Biz duymadık görmedik. Öfke üzerine siyaset kurmadık. Teslim olmadık. Sandık başında kurşunlanarak ölen CHP'liler oldu referandumdum sırasında kurşunlanarak öldürüldüler. Öfkeye yine teslim olmadık" dedi. 

"ISLAK İMZALI TUTANAKLARIN GELİŞ ORANI YÜZDE 97. 44'TÜR" 

Kılıçdaroğlu, "Halk oylamasının yapıldığı genel merkezde değerlendirildiği akşam sandıklardan ıslak imzalı tutanakların geliş oranı yüzde 97. 44'tür. Bu çok önemlidir. O nedenle bizim tarihimizde bir ilktir. Bu oranı o akşam CHP genel merkezi değerlendirdi. Başarı hepimizin ortak başarısı" dedi. 

"YÜZDE 51 İLE KAZANDI DENİYOR AMA HİÇBİRİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR" 

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Tam kanunsuzluğun bütün koşulları oldu. Her yaptıkları açıklamadan sonra biraz daha batıyorlar. Yüzde 51 ile kazanıldı deniliyor ama hiçbirisi gülmüyor, hayatından memnun değil. Ölü toprağı serpilmiş gibi. Niçin? Kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. Dünyanın gözü önünde kaybettiklerini çok iyi biliyorlar.

DÜNE KADAR YOL ARKADAŞLARI OLANLAR ŞİMDİ BİRBİRLERİNİ 'HAİN' OLARAK SUÇLUYORLAR

O kadar ki, şimdi birbirlerini suçluyorlar. Düne kadar yol arkadaşları olanlar şimdi birbirlerini 'hain' olarak suçluyorlar. Kaybettiklerini, yanlış yaptıklarını biliyorlar. Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz. Yargıyı ayarlayacaksın, onlara bir şeyler vaat edeceksin, sonra geleceksin  'Ben kazandım' diyeceksin. Kim yutacak? Kazanan biziz. Her yerde gururla söyleyeceksiniz. Kazanan bu ülkenin insanı, bu ülkenin demokrasisi. Bütün baskılara rağmen kazanan biziz. Onlar kavga ediyorlar, birbirlerine 'hain' diyorlar. 

İKİ AY TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ YAPACAĞIZ

Çünkü kaybettiklerini çok iyi biliyorlar. Bütün dünya biliyor. O açıdan biz önümüzdeki iki ay teşekkür ziyaretleri yapacağız. Ben dahil, gittiğim her yere bir daha gideceğim, konuştuğum herkesle tekrar konuşacağım. Demokrasinin ne kadar önemli bir kavram olduğunu, özgür yaşam tarzını demokrasiyle elde ettiğimizi, düşünce özgürlüğünü, medya özgürlüğünü demokrasi ile elde ettiğimizi anlatacağız. İbre şu anda demokrasiden yana. Tek adam rejiminin Türkiye'ye hangi felaketleri getireceğini de hep birlikte yaşayacağız, hep birlikte göreceğiz."