'KOP'a üyelik asla olamaz'

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun (KTFF), Kıbrıs Rum Futbol Federasyonu'na (KOP) üyeliğinin ''asla olamayacağını'' ifade ederek, ''KOP'a üyelik çorap söküğü gibi Kıbrıs Türk kurumlarının çözülmesini getirir. Böyle birşey düşünülemez'' dedi.

13 Ocak 2009 Salı, 21:27
Abone Ol google-news

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu akşam Bayrak Televizyonu'nda canlı yayımlanan ''Akis'' programında, KTFF'nun KOP'a olası üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine, ''KOP'a üyelik asla olamaz'' diye konuştu.

''KOP'a üyeliğin, Kıbrıs Türk tarafının mevcut bir yapıya yama olması demek'' olduğunu kaydeden Talat, böyle bir durumda, Rum futbolunu Rumlar'ın, Kıbrıs Türk futbolunu da UEFA, FIFA, KOP ve KTFF'dan oluşacak bir komitenin yöneteceğini bildirdi ve ''Rumlar'ın malı Rumlar'a, Türkler'in malı ortak, böyle birşey olabilir mi, böyle birşey düşünülebilir mi'' diye konuştu.

KOP'a üyeliğin ''akıl işi olmadığını'' vurgulayan Talat, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Veya bu olursa, bizim şirketlerimiz niye gidip güney tarafında tescil olmasınlar. Bizim ticaret odamız, sanayi odamız niye gidip güneydeki sanayi odasının, ticaret odasının üyesi olmasınlar. Niye ben görüşeyim o zaman. O zaman ben de görüşmeyeyim. Veya iltihakı görüşeyim. Rum yönetimine nasıl iltihak olacağız onu görüşeyim, onu da ben görüşmem, gitsin başkası görüşsün. Yani bu olacak iş değil, akıl işi değil. KOP'a üyelik asla olamaz. KOP'a üyelik çorap söküğü gibi Kıbrıs Türk kurumların çözülmesini getirir. Böyle birşey düşünülemez.''

 

Seçimler için sağduyu çağrısı

Talat, 19 Nisan'da yapılacak erken genel seçimle ilgili olarak, seçimlerin bir referanduma dönüştürülmemesi gerektiğini ifade ederek, siyasal partilere sağduyulu olmaları çağrısı yaptı. Seçimlerin ardından göreve gelecek hükümetten, Türkiye ile birlikte yürüttükleri Kıbrıs sorunuyla ilgili çözüm vizyonuna destek vermesini isteyen Talat, ''Aksi halde ciddi kaos yaşanır ve beklenmedik politik gelişmeler olur ülkede'' dedi.
 

'Rumların silahlanması çözümü olumsuz etkiliyor'

Talat, Rumlar'ın Rusya'dan satın alacağı yeni silahlarla ilgili sorular üzerine, Rumlar'ın silahlanmasının Kıbrıs müzakerelerini ve Kıbrıslı Türkler'in çözüm motivasyonunu olumsuz etkilediğini kaydetti. Kıbrıs sorununu 2009'da çözmeleri gerektiğini dile getiren Talat, süreç uzadıkça çözümsüzlüğün yerleşeceğini bildirdi.

Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce çözüm hedeflediklerini ifade eden Talat, müzakerelerdeki bugünkü hızla haziran ayına dek bir çözüme ulaşılmasının mümkün olmadığını, ancak müzakerelerin bir takvime bağlanmasıyla haziran ayına dek bir çözümün mümkün olduğunu sözlerine ekledi.