Kozan'da 'Şehide saygı' yürüyüşü

Adana'nın Kozan ilçesinde ''Teröre tepki, şehide ve bayrağa saygı'' yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşleri izinsiz olduğu için eylemlerini tamamlayamayan grup olaysız dağıldı.

11 Aralık 2009 Cuma, 11:20
Abone Ol google-news

Tufanpaşa Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi'ndeki pazar alanında toplanan bir grup yurttaş, taşıdıkları bayrak ve dövizlerle yürüyüş düzenlemek istedi. Yürüyüş izinleri olmadığı gerekçesi ile polis tarafından uyarılan grup, bu uyarıyı dikkate almayarak Saimbeyli Caddesi'nden ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. 

Yürüyüş sırasında, çevredeki vatandaşların da katılımı ile kalabalıklaşan grup, yol boyunca ''askere uzanan eller kırılsın'', ''kahrolsun PKK'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', şeklinde sloganlar attı.

Polis ekiplerinin lise kavşağında yolu kesmesi üzerine güzergah değiştiren grup, Kozan Şehir Mezarlığı'na yöneldi. Grup üyeleri buradaki şehitlikte, şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı ve dua okundu.

Grubun yürüyüşü sürdürmek istemesi üzerine İlçe Emniyet Müdürü Murtaza Çuhacıoğlu, yürüyüşün yasal olmamasına rağmen müdahale edilmediğini hatırlatarak, devam etmesi konusunda ısrarcı davranılması halinde müdahale edeceklerini söyledi.

Uyarı üzerine, ''polisle karşı karşıya gelmek değil, omuz omuza olmak istiyoruz'' diyen grup sözcüsü Muzaffer Özbulut, kalabalıktan sessizce dağılmalarını istedi.

Grup üyelerinin dağılması ile yürüyüş olaysız tamamlandı.