KRAL FM, CHP'nin RTÜK'e şikayet ettiği programı kaldırdı

"Operasyona itiraz eden ister gazeteci, ister Milletvekili olsun hemen vurun" diyen Afrikalı Ali'nin programına son verildi.

26 Ocak 2018 Cuma, 13:13
Abone Ol google-news

KRAL FM, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın RTÜK'e şikayet ettiği provakatif programa son verdi. Programcı Afrikalı Ali lakaplı Ali Şentürk de sözlerinin amacını aştığını dile getirdi.

Müzik radyosu KRAL FM'de her gün program yapan Afrikalı Ali lakaplı Ali Şentürk, "Afrin operasyonuna itiraz eden ister gazeteci, ister Milletvekili olsun hemen vurun" demişti.

Bu sözleri RTÜK'e şikayet eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, KRAL FM'e de çağrıda bulunarak "Bunun adı yayıncılık değil nefret suçu işlemektir. Provokasyonlara çanak tutmaktır. Bu suça ortak olmayın" ifadesini kullanmıştı.

 AFRİKALI ALİ DE AÇIKLAMA YAPTI

 KRAL FM, CHP'nin şikayeti ve çağrısı sonrası, Afrikalı Ali'nin programını yayından kaldırdı. Kanal yönetiminin programa "süresiz" olarak son verdiği öğrenildi. Afrikalı Ali de Twitter hesabını kapattı. Ali Şentürk, sosyal medyada paylaştığı son mesajında "Sözlerim maksadını aştı. Yanlış anlaşıldı" ifadesini kullandı.

 "NEFRET SUÇU, GAZETECİLİK DEĞİLDİR"

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise yaptığı açıklamada KRAL FM'e, aldığı tavırdan dolayı teşekkür etti. Yarkadaş, "Nefret suçu işleyen ve provokasyonlara zemin yaratan ifadelerin, basın özgürlüğü ile bir ilgisi yoktur. KRAL FM, programı yayından kaldırarak doğru bir tavır almıştır" dedi.

Yayıncıların, toplumsal barışa hizmet etmesinin mesleğin temel ilkelerinden biri olduğunu hatırlatan Yarkadaş, "Operasyon, savaş, çatışma istemek, kan dökme çağrısı yapmak, gazetecilerin işi değildir" diye konuştu. ?