Kremlin'den, BM'nin Rus lejyonerler raporuna yanıt

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde konuşlanan Rus askerlerinin sivillerin katledilmesi dahil birden fazla suça karıştığına yönelik bilgilerin doğru olmadığını savundu.

28 Haziran 2021 Pazartesi, 14:35
Kremlin'den, BM'nin Rus lejyonerler raporuna yanıt
Abone Ol google-news

Peskov, New York Times’ın (NYT) Birleşmiş Milletler (BM) raporuna dayanarak Orta Afrika Cumhuriyeti’nde görevlendirilen Rus askerlerinin "sivilleri öldürüp evlerini yağmaladığı ve camide ibadet edenleri katlettiği" şeklindeki haberine ilişkin, "Rus askeri danışmanlar cinayetlere ve soygunlara katılmadı, katılamaz. Bu da başka bir yalan." ifadelerini kullandı.

New York Times'ın ulaştığı BM raporunda, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde "silahsız danışmanlar" olarak görevlendirilen Rus askerlerinin, bu yılın başlarında büyük bir askeri operasyon sırasında sivilleri öldürüp evlerini yağmaladığı ve bir camide ibadet edenleri katlettiği tespitlerine yer verilmişti.

Rus askerlerinin Afrika ülkesinde 10 yıldır devam eden iç savaşa liderlik ettiği belirtilen raporda, büyük elmas rezervlerinin bulunduğu ülkenin hükümet yetkilileri ile ticari ilişkiler geliştirdiği, muhalif gruplara karşı verilen mücadelede aşırı güç kullanımı, rastgele öldürme, okul işgali gibi birçok hak ihlaline karıştıklarına vurgu yapılmıştı.

- Raporda "görsel kanıtlar" ve tanıkların ifadeleri bulunuyor

BM raporunda, Rus paralı askerlerinin işledikleri suçlarla ilgili görsel kanıtların bulunduğu belirtilirken, konuşmaktan korkan görgü tanıklarının kimliklerinin gizli kalması şartıyla ifade verdiklerine değinilmişti.

Görgü tanıklarına göre, illegal Rus güçleri, Aralık 2020'de Grimari kentinde bir kamyona ateş açarak 3 sivili öldürdü ve 15 kişiyi yaraladı. Şubat ayında ise hükümet birlikleriyle beraber Bambari'deki Takwa Camisini basarak ibadet eden en az 6 Müslüman'ı katletti.

- Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Rus güçleri

Orta Afrika Cumhuriyeti, 2017'de elmas ticaretinin kontrolünü isyancıların elinden alarak 2012'den bu yana binlerce kişinin ölümüne ve bir milyondan fazla insanın yerinden edilmesine neden olan çatışmaları sonlandırmak amacıyla Rusya'dan yardım istemişti.

Kremlin yönetimi, 2013'ten bu yana silah ambargosu uygulanan Orta Afrika Cumhuriyeti'nin ordusunu eğitmek amacıyla, BM'nin de onayıyla "silahsız askeri eğitmenler" göndermeyi teklif etmişti.

Ancak bir süre sonra, Rus eğitmenlerin silahlı paralı askerler olduğu ve yerel hükümet yetkilileriyle birlikte kazançlı elmas ticareti anlaşmalarına öncülük ettiği öne sürüldü.

Rus yetkililer ülkede hiçbir zaman 550'den fazla eğitmene sahip olmadıklarını söylese de BM müfettişleri bu rakamın bazen 2 bin 100 personele kadar çıktığını tespit etti.