Kritik Putin Ahmedinejad görüşmesi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rusya'nın yardımıyla yeni nükleer enerji santrallerini (NES) kurmaya hazır olduklarını belirtti.

02 Temmuz 2013 Salı, 15:01
Abone Ol google-news

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Rusya'nın yardımıyla yeni nükleer enerji santrallerini (NES) kurmaya hazır olduklarını belirtti.

Moskova'da düzenlenen Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ikili görüşme yaptı. Ahmedinejad, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Rusya ile ilişkilerini daha da geliştirerek yeni NES'ler kurmaya hazır olduklarını vurguladı.

Rusya ile ilişkilerin önemine vurgu yapan Ahmedinejad, Rusya tarafından inşa edilen Buşer nükleer santralinin iki ülke arasındaki ilişkilerin sembolü haline geldiğini söyledi. İran'ın gündeminde ilişkilerin geliştirilmesi için birçok maddenin bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Ajhmedinejad, "Biz bir birindfen ayrılamayan iki ülkeyiz, özellikle günümüzde işbirliğimiz önem kazanmaktadır" diye konuştu.

Ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin de yüksek seviyeye çıkarılması gerektiğini ancak bunun için bazı idari engellerin kaldırılması gerektiğini de vurgulayan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran tarafının enerji kaynakları başta olmak üzere bilim ve teknoloji gibi alanlarda işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

İki ülke lideri arasında yapılan görüşmede Hazar Havzası'nda da çıkarları bulunan Rusya ve İran'ın işbirliği konusunun ele alındığı bildirildi.