Kulaklarınız hayatınızı zora sokmasın

Kulaklarınız çok fazla kaşınıyorsa, elinizi sürekli kulağınıza götürme ihtiyacı duyuyorsanız, kaşıntıyla birlikte ağrı ve akıntı da varsa, dikkat edin dış kulak yolu iltihabınız olabilir…

30 Mayıs 2013 Perşembe, 13:52
Abone Ol google-news

Dış kulak yolu iltihabının nedenlerini ve korunma yollarını Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Erdurak’tan öğrendik.

Dış kulak yolu iltihabı (eksternal otit) nedir?

Eksternal Otit, dış kulak yolunu kaplayan derinin iltihabıdır. Dış kulak yolu anatomik olarak deri ve onun üzerinde yer alan kıllar ve salgı bezleri ile kaplıdır. Bu kıllar dışarıdan gelecek toz, kir ve buna benzer yabancı partiküllerin tutulmasını sağlarken, salgı bezlerinden salgılanan ve serumen adı verilen kıvamlı, koyu sarı renkli, kendine özgü kokusu olan salgı (koruyucu mum) ise bu partiküllerin zara kadar gitmesini engeller ve dış kulak yolunu kaplayarak ortamın asidik PH değerinde kalmasını sağlar. Bu sayede kulağın bakteri, mantar gibi mikroplarla hastalanmasını önler.    

Nasıl oluşur?

Sık duş alma, havuz ve denizde kulağa su kaçması sonucu bu koruyucu mum tabakası kaybolur ve kulaktaki su çıkarılmak istenirken kullanılan kulak çubukları, kibrit çöpü vb. cisimler veya tırnak ile dış kulak yolunun travmatize olması sonucu enfekte olur.

Belirtileri nelerdir?

•    Kulak kaşıntısı
•    Kulak ağrısı: Özellikle dış kulak yolunun önündeki kıkırdak çıkıntıya basıldığında, yemek yerken çiğneme
sırasında şiddetli ağrı olur. Kulak kepçesi çekildiğinde ağrı olmaz; ancak dış kulak yolu girişine dokunulduğunda şiddetli ağrı olur. Bebekler ağrı duydukları kulağına ellerini götürür ve ağlarlar.
•    Kulak akıntısı: Dış kulak yolundan sarı yeşil renkli, kokulu, içinde beyaz pul pul saçlardaki kepeklenmeye
benzer tarzda minik deri parçaları olur.
•    İşitme azlığı: Dış kulak yolunun bu akıntı ve deri parçalarıyla dolması ve enfeksiyona bağlı ödem sonucu
tıkanmasıyla işitme azlığı olur. Bu işitme azlığı geçicidir enfeksiyon tedavi edilince düzelir.
•    Dış kulak yolu girişinde şişlik.
 
Ne yapmak gerekir?

Yakınlarda hemen ulaşılabilecek bir kulak burun boğaz uzmanı veya doktor yoksa dış kulak yolu sadece pamuk ile hafif dokunularak akıntı temizlenmeli, su ile temas ettirilmemelidir. Ağrı kesici olarak bebeklerde ve çocuklarda parasetamol kullanılmalı, kulak damlası doktor vermeden kullanılmamalı ve en kısa sürede kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Uzman muayene ile kulak zarında hastalık olup olmadığını kontrol eder ve tanıyı kesinleştirir.

 
Tedavi nedir?

Tedavide dış kulak yolundaki ödemi azaltacak damlalar, antibiyotik içeren damlalar kullanılır. Kulak burun boğaz uzmanı tarafından verilen damlalar bebeklerde ve çocuklarda da kullanılır. Şiddetli enfeksiyonlarda dış kulak yolunda ödemi azaltmak amacıyla doktor tarafından ilaçlı pamuk yerleştirilerek damlalar birkaç gün bunun üzerine damlatılır. Ağızdan sadece ağrı kesici şuruplar verilir ancak tedaviye dirençli olgularda ve bağışıklığı baskılı hastalarda ağızdan antibiyotik tedavisi de eklenebilir. Tedavi süresince kulak suyla temas etmemelidir.

Korunmak İçin…

•    Özellikle yaz ayında, aşırı nemli bölgelerde yaşıyorsanız, yüzme sporu yapıyorsanız, havuz, deniz veya
banyodan çıktıktan sonra dış kulak yolunu ıslak bırakmayın.
•    Suyla temas sonrası dış kulak yolunuzu küçük bir parça pamuk ile sıvazlar tarzda silin.
•    40 cm uzaktan saç kurutma makinesi kulağa hafif ayarda tutularak suyu buharlaştırın.
•    Bebeğiniz ve çocuğunuz banyo yaparken kulağına eğer sık su kaçırıyorsa dış kulak yoluna uygun tıkaçlar
veya vazelinli pamuk kullanın.
•    Kulak kirlerini banyo sonrası sadece pamuk ile dışarıdan silin.
•    Aşırı miktarda kulak kiriniz varsa mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurun ve onun vereceği
tavsiyelere göre hareket edin.
•    Yanlış bilinenin aksine kulak kirlerinin uzman tarafından temizlenmesinin zararlı olmadığını bilin.