Kürtçe kısa film festivali

Batman'da Kürtçe kısa filkm yarışması düzenlenecek. Batman Belediyesi'nden yapılan açıklamada, yarışmanın Yılmaz Güney anısına düzenleneceği belirtildi.

17 Kasım 2009 Salı, 14:27
Abone Ol google-news

Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, düzenlediği basın toplantısında, Kürtçe kısa film yarışmasının, 4 Kasım 2010'da yapılacağını bildirdi.

Yarışmaya katılacak filmlerde en fazla 20 dakika uzunluğunda ve Türkçe ya da İngilizce alt yazılı olma şartı aranacağını belirten Atalay, şöyle dedi:
''Sanatsal etkinliklere önem vereceğimizi ve her ay bir etkinlik yapacağımızı açıklamıştık. Batman Belediyesi olarak, 4 Kasım 2010 tarihinde 'Yılmaz Güney Kısa Film Yarışması'' düzenleyeceğiz. Yarışma, Yılmaz Güney anısına düzenlenecek. Bu sektöre yeni katılanları destekleyerek Kürt sinemasının gelişmesine ve alt yapısının oluşmasına katkıda bulunmayı, Kürt sinemacıları bir araya getirip ortak proje oluşturmalarını amaçlıyoruz. Yarışmaya katılacak filmlerde Kürtçe diyalogların kullanılması zorunludur. Diğer dillerin kullanılmasında da bir kısıtlama yoktur. Seçkin bir jüri kurulu oluşturulacak. Yarışma ile ilgili olarak da hukuki bir engel yok. Kürtçeden kaynaklı bir sorun beklemiyoruz. Türkiye demokratikleşiyor.''