Likya meclisi ayağa kalkıyor

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'nde bulunan dünyanın ilk demokratik meclis binasının restorasyonu sürüyor.

10 Ağustos 2009 Pazartesi, 20:55
Abone Ol google-news

Patara Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Patara ören yerinde bulunan Likya Birliği Meclis Binası'nın Kültür ve Turizm Bakanlığınca TBMM'ye devredildiğini anımsattı.

Restorasyon çalışmalarının TBMM Başkanlığı koordinasyonunda sürdürüldüğünü belirten Işık, şu anda birinci etap restorasyon ve acil statik önlemlere yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
Yapının Türkiye'nin en büyük kültür varlıklarından biri olduğuna işaret eden Işık, restorasyonun tamamlanmasının ardından dünya parlamento başkanlarının burada bir araya geleceğini ifade etti.
Kaş'ta bulunan Likya Uygarlığı'nın başkenti Antik Patara Kenti'ndeki milattan önce 2. Yüzyıl'dan kalma ilk demokratik meclis binası, 1455 kişi kapasiteli.

Milattan sonra 4. Yüzyıla kadar kullanıldığı bilinen yapının restorasyonu için TBMM tarafından 5 milyon TL ödenek ayrıldı.

Yapının restorasyonunun tamamlanmasının ardından dünya parlamento başkanları TBMM Başkanlığı ev sahipliğinde burada bir araya gelecek.