Maslak 1453 tartışması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı projenin, İstanbul Fatih Ormanları'na inşa edilmesinin söz konusu olmadığını, gruba konut projesi yapması için ormanda yer tahsis edilmediğini açıkladı.

04 Kasım 2012 Pazar, 08:17
Abone Ol google-news

İşadamı Ali Ağaoğlu’nun “Maslak 1453” projesi Ağaoğlu Grubu ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nı karşı karşıya getirdi. Bakanlık projesinin, tanıtımlarında belirtildiği gibi İstanbul Fatih Ormanları’na inşa edilmesinin söz konusu olmadığını, gruba konut projesi yapması için ormanda yer tahsis edilmediğini açıkladı. Ağaoğlu Grubu da projeyle doğrudan ilgisi olmamasına karşın açıklamasında, Fatih Ormanları kapsamında tahsisli herhangi bir yer bulunmadığı yönündeki bilginin gerçeği yansıtmadığını savundu. Park Orman olarak bilinen bölümün önce Borusan Grubu’na, daha sonrasında Serdar Bilgili’ye ait olduğu bilinen Ege Turizm AŞ’ye tahsis edildiğini kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı son günlerde reklamlarıyla kamuoyunun tepkisini çeken Maslak 1453 projesi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, projenin Fatih Ormanları sınırları dışında yer aldığına dikkat çekildi. Projenin kuzeyden Fatih Ormanları komşu olduğu ve ormanın kullanım haklarının grubun elinde bulundurulduğuna ilişkin ifadelerin de gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Bu iddia kamuoyunu ve vatandaşlarımızı yanıltmakta. Ayrıca bakanlığımızın adı ticari maksat ile hukuksuz bir şekilde kullanılmaktadır” denildi.

 

Ormanda inşaat yok

Ağaoğlu Grubu da bakanlığın açıklamasına jet hızıyla yanıt verdi. Grup adına yapılan açıklamada, projenin ormanlık alanda inşa edilmeyeceği belirtilerek bakanlığın açıklamasında bu konunun açıkça anlaşıldığı kaydedildi.

Ancak projenin kuzeyden Fatih Ormanları’nın bir parçası olan Park Orman’a komşu olmadığı beyanlarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Grubumuzun hiçbir ticari faaliyetinde yasal çerçeve dışına çıkan uygulaması bulunmadığı gibi bakanlığın adının da hiçbir mecrada kullanılmadığını açıkça kamuoyuna beyan ederiz” denildi.

 

Yer tahsisleri var

Açıklamada, ayrıca bakanlığın proje ile ilgili olmayan “Fatih Ormanları kapsamında tahsisli herhangi bir yer bulunmadığı” yönündeki beyanı yalanlandı. Fatih Ormanları’nın Park Orman olarak bilinen bölümünün Ege Turizm AŞ’ye tahsis edildiği, diğer bir bölümünün de mesire alanları olarak kullanılmak üzere 9 Aralık 2009’da AKC Petrol Ürünleri Limited Şirketi’ne tahsis edildiği kaydedildi.