Meclis'te ilkler yaşandı

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen anayasa değişiklik önerisinin görüşmeleri Meclis tarihinde pek çok ilkin yaşandığı oturumlara sahne oldu.

21 Ocak 2017 Cumartesi, 21:42
Abone Ol google-news

Meclis tarihinde ilk kez gizli oylama işlemi yenilenirken, genel kuruldaki kürsü de ilk kez çıkan kavga nedeniyle kırıldı. Genel kurul salonu bugüne kadar milletvekillerinin pek çok kavgasına sahne olurken, ilk kez kadın milletvekilleri arasında saç saça baş başa bir kavga yaşandı. Birinci turda 3. madde, ikinci turda ise 6. maddenin gizli oylama işlemleri çıkan kavga ve tartışmalar nedeniyle iptal edilerek yenilenmek zorunda kaldı.

Meclis’te oylama yenileten kavga ve tartışmalardan en büyüğü ise CHP’lilerin TBMM’nin denetim yetkisini kaldıran madde üzerine kürsü işgali yapmasıyla yaşandı. Çıkan kavgada bazı milletvekilleri yaralanırken, kürsü ve kürsünün üzerinde bulunan mikrofon sistemi de kırıldı. Bugüne kadar çıkan kavgalarda TBMM’de zarar gören bazı eşyalar bulunurken, ilk kez genel kurul kürsüsü zarar almış oldu. İkinci turda yaşanan kavgada da TBMM tarihinde bir ilke imza atıldı. Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın kendini kürsüye kelepçelemesi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda AKP’li kadınların organize bir şekilde şiddete dönüşen bir müdahalesi yaşandı. TBMM’de ilk kez kadın milletvekilleri kadın milletvekilleriyle saç saça baş başa bir kavga etti. HDP ve CHP’li 5 kadın milletvekili yaralanarak hastanelik oldu.