Motosikletle Güney Asya'ya yolculuk

Bodrum'da yaşayan 51 yaşındaki Namık Kemal Başbay, 4 yıl önce kullanmaya başlayıp tutkunu olduğu motosikletiyle Güney Asya turuna çıktı. İlk kez kullanılacak 25 bin kilometrelik güzargahın sonunda Başbay, turunu Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da tamamlamayı hedefliyor.

29 Ağustos 2014 Cuma, 11:58
Abone Ol google-news

Mobilya mağazası işleten evli 2 çocuk babası Namık Kemal Başbay, tutkunu olduğu motosikletle Güney Asya turuna çıkmak için bir süre önce başladığı hazırlıklarını tamamladı. Başbay, arkadaşlarıyla vedalaşmak için dün öğle vakti Bodrum Belediyesi Meydanı'na bir araya geldi. Uğurlama etkinliğinde Başbay'ın eşi Firdevs Başbay ile kızı 18 yaşındaki Nilsu Başbay gözyaşlarını tutamadı.

25 BİN KİLOMETRE YOL GİDECEK

Yolculuğu hakkında bilgi veren Namık Kemal Başbay, 2.5 aylık bir sürede İstanbul Aquvarium sponsorluğunda 800CC yani 85 beygir gücündeki motosikletiyle önce İstanbul'a ardından sırasıyla İran, Pakistan, Hindistan, Nepal, Katmandu, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Vietnam ve Laos'a gideceğini söyledi. Bir motosikletli tarafından ilk kez denecek 25 bin kilometrelik güzargahta maceralı bir yolculuğun kendisini beklediğini söyleyen Başbay, Güney Asya turunu Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da sona ereceğini ifade etti.

GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİNİ ÖNERDİ

Motosiklet kullanmaya 4 yıl önce başladığını belirten Namık Kemal Başbay şunları söyledi:

"Ehliyetin yanında çok iyi sürüş eğitimleri aldım. Geçen yıl 10 bin kilometrelik bir tura çıktım. İlk rotanın ardından bu yıl ikinci kez çıkacağım rota da daha önce denenmemiş. Tehlike ve macera dolu bir rotayı takip edeceğim. Bu parkuru bir Türk olarak ilk ben gerçekleştirmek istiyorum. Bu benim için bir özgürlük duygusu. Ancak bu ve benzeri yolculuklara çıkacaklara en önemli önerim, mutlaka güvenli sürüş eğitim almaları."

TÜRKİYE'Yİ VE BODRUM'U TANITACAK

Güney Asya turu kapsamında çıktığı yolculukta, konaklayacağı yerlerde, Bodrum ve Türkiye'yi tanıtıcı CD ve broşürler dağıtacağını belirten Namık Kemal Başbay, ailesi ve arkadaşlarının alkışları arasında yolculuğuna başladı. Turunu tamamlaması halinde Başbay'ın Malezya'dan uçakla Bodrum'a döneceği belirtildi.