Nail Güreli usta saygı ve özlemle anılıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkanlarından, Bizim Gazete’nin kurucusu 26 Ekim 2016’da sonsuzluğa uğurlanan gazeteci, yazar Nail Güreli 26 Ekim Cuma günü saat 11.00'da Zincirlikuyu’daki mezarı başında saygı ve özlemle anılıyor.

25 Ekim 2018 Perşembe, 17:26
Abone Ol google-news

Fotoğraf: Erhan Saçlı

Basın Şeref Kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Nail Güreli, 1994-2001 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlık görevini yürüttü. Başkanlık yaptığı dönemde, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi hazırlandı, fikir babası olduğu patronsuz yayın organı TGC Bizim Gazete hayata geçirildi, çok önem verdiği yerel basına dikkat çeken TGC-KAS Yerel Gazetecilik Seminerleri başlatıldı, toplu anma amacıyla 6 Nisan “Öldürülen Gazeteciler Günü” ilan edildi. Abdi İpekçi, Metin Göktepe gibi öldürülen gazetecilerin ailelerinin hep yanında oldu. 20 yılı aşkın süre, TGS’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı, basın emekçilerinin haklarını, basının onurunu korumak için son nefesine kadar mücadele etti, örnek oldu. Kütüphanesini Maltepe Üniversitesi'ne bağışladı.

TGC, “Gazetecilik mesleğinin muhabirlikten yayın yönetmenliğine kadar her aşamasında görev yapan, Cemiyetimize unutulmaz katkıları olan Nail Güreli örnek alınması gereken bir meslektaşımızdı. Kendisini ölümünün ikinci yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz.” mesajını yayınladı.

Gazeteci Yazar Yayıncı Nail Güreli

1932 yılında İstanbul’da doğdu. Mesleğe 1952’de Hizmet Gazetesi’nde stajyer olarak başladı. Son Posta, Son Telgraf, Tan, Akşam (iki kez), Vatan, İkdam, Milliyet (üç kez), Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde muhabir, istihbarat ve çeşitli servislerin şefi, Haber Müdürü, Halkla İlişkiler Müdürü, Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayın Yönetmeni olarak mesleğin hemen her dalında çalıştı. Meslek yarışmalarında 12 ödül kazandı, TDK’nin röportaj ödülünü aldı. Ayrıca, aralarında Orhan Apaydın Vakfı Demokrasi ve Barış Ödülü, Sertel Gazetecilik Vakfı Demokrasi Ödülü de olmak üzere, çeşitli kuruluşların ödüllerine değer görüldü. Yayımlanmış 17 kitabı arasında Basınla ilgili “Şu Bizim Medya” ve “Dünden Bugüne Babıâli” yer alıyor. 20 yılı aşkın süre, TGS’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı; 1982’de TGS Genel Başkanlığından ayrılarak Sosyal Demokrat Parti’nin (SODEP) kurucuları arasına katıldı ve askeri yönetimce veto edildi. Üç dönem (altı yıl) TGC Yönetim Kurulu üyeliği yaptıktan sonra 1994 Mart’ında Başkanlığa seçildi; 2 Nisan 2001’de yenileşme ve katılımcılık gerekçesiyle başkanlıktan ve yönetimden istifa etti. Başkanlığı döneminde TGC’nin günlük yayın organı “Bizim Gazete” yayımlandı, Cemiyetin kurucusu Sedat Simavi adına konulan ve Hürriyet Gazetesi tarafından sürdürülen Sedat Simavi Ödülleri Cemiyet bünyesine alındı; çeşitli illerdeki 50’yi aşkın gazeteciler cemiyetinin işbirliği ve dayanışmasını sağlamak üzere Gazeteciler Cemiyetleri Başkanlar Konseyi oluşturuldu. TGC bünyesinde Basın Senatosu kuruldu. Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesi yayınlandı. Konrad Adeanauer Stiftung ile yerel basın meslek içi seminerlerini ve yerel basın ödüllerini kapsayan “Medya Projesi” imzalandı. Toplu anma amacıyla 6 Nisan “Öldürülen Gazeteciler Günü” ilan edildi. Yedi meslek örgütünün işbirliği ve dayanışma platformu meydana getirildi. Basın Şeref Kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Güreli bir çocuk babasıydı.

Fotoğraf: Erhan Saçlı