Nazarbayev: Asker göndermeyeceğiz

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan'daki olaylar nedeniyle bu ülkeye asker göndermeyi düşünmediklerini açıkladı.

27 Haziran 2010 Pazar, 07:49
Abone Ol google-news

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Kırgızistan'daki olaylardan dolayı oraya asker göndermeyi düşünüp düşünmediklerine dair bir soru üzerine ''Her bağımsız ülke, kendi vatanına yabancı askerlerin gelmesinden rahatsız olur. Kazak askerlerini Kırgızistan'a göndermeyeceğiz'' dedi.

Kazak askerlerinin Kırgızistan'a gitmesi halinde istenmeyen olayların olabileceğini ifade eden Nazarbayev, ''Orada akan bir kan var. Bu kan daha da artabilir. Ben Kazakların Kırgızları, Kırgızların Kazakları öldürmesini istemiyorum. Bu nedenle, Kırgızistan'a asker göndermeyeceğiz'' diye konuştu.

Kırgızistan'da ekonomik kalkınmanın sağlanması için oluşturulacak programa destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Nazarbayev, şunları kaydetti: ''Şu anda önümüzde bulunan en önemli mesele, Kırgızistan'ın ekonomisinin canlandırılmasıdır. Kırgızistan'ın fakirlikten kurtulma umudu var. Kırgızistan altın, gümüş gibi yer altı kaynakları bakımından zengin bir ülke. Kırgızistan'ın dağları ve nehirleri de turizm için önemli bir zenginlik. Bu nedenle oraya yabancı yatırımların çekilmesi ve özelleştirmelerin yapılması gerekiyor.''