Nepal'deki dehşet anlarını anlattılar: Her yer bir anda yıkıldı

Nepal'de 2 binden fazla kişinin ölümüne neden olan 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından, aralarında Türk vatandaşların da bulunduğu 242 yolcu THY uçağıyla Türkiye'ye döndü.

27 Nisan 2015 Pazartesi, 05:58
Abone Ol google-news
 
BAŞTAN ÇİFTİ DE DÖNDÜ

Deprem sırasında başkent Katmandu’da bulunan ve kendilerinden haber alınamayan turizmci Başaran Bora Baştan ile eşi Tülay Karslı Baştan'ın da aynı uçakla Türkiye'ye döndüğü öğrenildi.  

"HER YER BİR ANDA YIKILDI"

Türk vatandaşları yaşadıkları dehşeti anlatarak, "Her yer bir anda yıkıldı. Yerlerde ölüler" var dediler. Türk yolcular, "Çadırlar yok, insanlar sokaklarda kalıyor" diyerek, halkın yardım beklediğini belirttiler.  

"DEPREM OLUNCA APRONA KAÇTIK"

Nepal'de meydana gelen depremde tapınaklarda bulunduklarını anlatan Celal Dağdeviren, “Etrafımızdaki tapınaklar ve binalar birden bire yıkıldı. Büyük panik yaşadık. Ertesi gün havalimanına geldik ve korkunç bir sarsıntı oldu. Havalimanı terminalinin kapıları birden açıldı ve aprona kaçmaya başladık. Sağ salim döndük" dedi.  
 
TÜRK TURİST DEPREM ANINI ÇEKTİ  

Depremden önce tapınakların bulunduğu bir kafeteryada eşi Dinçer Yazıcı ile birlikte oturan Sibel Yazıcı ise deprem anını kamerasıyla görüntüledi.  

Depremden birkaç dakika önce tapınakların bulunduğu manzarayı çektiğini ifade eden Dinçer ve Sibel Yazıcı çifti, “4 günlük bir tur için Nepal'deydik ve normalde bugün dönüyorduk. Dün son günümüz olduğu için, tapınaklar bölgesine gidip orada fotoğraf ve kamera çekmek istedim. Kafenin üst katındaydım ve terastan aşağıya indiğim sırada şiddetli bir sarsıntı oldu. Bütün tapınaklar yıkıldı ve ölenleri gördük. Orada hiçbir şey yok. İnsanlar şu an yerlerde yatıyor. Geceleri çok soğuk ve biz korkudan otelde uyuyamadık, çünkü şiddetli sarsıntılar oluyordu. Her depremde insanlar bağırmaya başlıyor. İnsanlar orada yardım bekliyor" dedi.
 
 
DEHŞET ANI

Sibel Yazıcı'nın çektiği görüntülerde, müzik yayını yapan kafeteryada müşteriler otururken, birden sarsıntı oluyor. Masalardaki şişeler, bardaklar yere yuvarlanırken, Yazıcı çifti de olan biteni görüntülemeye çalışıyor. Tapınakların bulunduğu noktadan büyük bir toz bulutu yükseldiği görülüyor.