NYT, Türkiye'deki tutuklu gazetecilere dikkat çekti

The New York Times, bağımsız gazeteciliği bastırmak için gazetecilere karşı terör suçlamalarının kullanıldığına dikkat çekerek Türkiye'yi örnek gösterdi.

11 Mayıs 2012 Cuma, 10:33
Abone Ol google-news

Türkiye'ye yönelik basın özgürlüğü eleştirileri sürüyor. The New York Times gazetesi, bağımsız gazeteciliği bastırmak için gazetecilere karşı terör suçlamalarının kullanıldığına işaret ederek, örnek olarak Türkiye, Burundi ve Etiyopya'yı verdi.

ABD'nin önemli gazetelerinden The New York Times'ın The Lede blogunda, bağımsız gazeteciliği bastırmak için gazetecilere karşı terör suçlamalarının kullanıldığına dikkat çekilerek, Türkiye, Burundi ve Etiyopya'yada tutuklanan gazetecileri anlatıldı.

Gazete, "terör eylemlerine katılma" suçlamasıyla Burundi ve Etiyopya'da tutuklanan gazetecilere yer vererek, "Türkiye'de, gazetecilere karşı benzer suçlamalar yapılıyor" diye yazdı.

Nedim Şener'in, hükümete karşı komplo kuran bir terör ağını incelerken kendisini, aynı terörist örgüte suç ortaklığıyla suçlanırken bulduğunu belirten NYT, Şener'in diğer gazeteci Ahmet Şık ile birlikte tutuklandığını kaydederek, "İki gazeteci şu an kefaletle serbest bırakıldı ancak hala eğer suçlu bulunurlarsa uzun süreli hapis cezasıyla karşı karşıyalar" dedi.