Obez olacağınızı bilseydiniz de evlenir miydiniz?

Evlenmek ve birlikte yaşamak obez olmanıza neden olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre uzun süre birlikte yaşayan çiftlerin obez olma olasılığı oldukça yüksek...

12 Haziran 2009 Cuma, 08:22
Abone Ol google-news

Evlenmek veya birlikte yaşamanın, kişileri şişmanlattığı bildirildi. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde, Obesity dergisinin gelecek ayki sayısında yayımlanacak bir araştırmanın, birlikte yaşayan çiftlerin obez olma olasılığının, ayrı yaşayanlarınkinin iki katından fazla olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Araştırma ayrıca, eşler ne kadar uzun süre birlikte yaşarsa, obez olma olasılıklarının arttığını gösterdi.

Kuzey Caroline Üniversitesi'nde beslenme konusunda uzman yardımcı profesör Penny Gordon-Larsen, insanların, birlikte yaşadıklarında, muhtemelen daha fazla yemek pişirme ya da bekarken olduğundan daha fazla yemeğe çıkma ve birlikte yemek yeme eğilimi gösterdiklerini belirterek, öte yandan birlikte yaşayanların, spor yapmak yerine birlikte televizyon izlediğini söyledi.

Gordon-Larsen, araştırmada, iki yıldan fazla süredir birlikte yaşayan ve özellikle evli olan çiftlerin, çok büyük olasılıkla benzer obezite örnekleri ve fiziksel tutumlar gösterdiğini ifade etti.

Araştırmada, evliliğin sağlık üzerindeki bazı olumlu etkileri arasında sigara kullanımında ve ölüm oranında azalmanın bulunduğu da gözlendi.