'Oğlumun katilinin yakalanmasından mutlu değilim'

Motosikletli gezgin Engin Öksüz ve Abdullah Türk'ün cinayet zanlısı tutuklandı. Engin Öksüz'ün babası Hasan Öksüz, katilin yakalanmasının kendilerini çok mutlu etmediğini ve olayda çelişkiler olduğunu belirtti.

13 Ağustos 2014 Çarşamba, 17:12
Abone Ol google-news

İstanbul'dan motosikletiyle çıktığı Güneydoğu turunda Şanlıurfa'da öldürülen Halfeti ilçesinde metruk evde ölü bulunan motosikletli gezgin Engin Öksüz ile Abdullah Türk'ün cinayet zanlısı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğünce oluşturulan özel ekibin çalışması sonucu gözaltına alınan 39 yaşındaki Hasan Y. işlemlerinin Halfeti Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılıktaki ifadesinin ardından mahkemeye çıkarılan Hasan Y. "kasten adam öldürmek" suçundan tutuklandı.

Güvenlik önlemi altında Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevine gönderilen Hasan Y'nin adliye çıkışında gözyaşı döktüğü görüldü.

Cinayeti 40 kişilik özel ekip aydınlattı

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, 40 kişiden oluşan özel ekibin titiz çalışması sonucu cinayeti aydınlattığını ifade etti.

Küçük, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede MOBESE kamera sistemi bulunmamasına rağmen yapılan teknik çalışmalar ve yaklaşık 17 bin motosikletin incelenmesi sonucu zanlının yakalandığını belirtti.

Küçük, başarılı çalışma yürüten Emniyet Müdürlüğü ekiplerini tebrik etti.

Halfeti'nin Çeken Mahallesi'ndeki bir metruk evden 24 Temmuz'da koku geldiğini fark eden vatandaşlar durumu polise bildirmiş, bunun üzerine evdeki incelemede motosikletli gezginler Engin Öksüz ile Abdullah Türk'ün cesedi bulunmuş, olayla ilgili gözaltına alınan Hasan Y. suçunu itiraf etmişti.

İstanbul’dan motosikletleriyle Güneydoğu turuna çıkan Abdullah Türk (51) ile Engin Öksüz’ün (33) cesetleri 24 Temmuz’da Şanlıurfa’da bulunmuştu. Cinayetle ilgili yapılan soruşturma kapsamında dün katil zanlısı olduğu öne sürülen Hasan Y. (39) gözaltına alınmıştı. 

'Oğlumun katilinin yakalanmasından memnun değilim'

Haberi duyan 64 yaşındaki acılı baba Hasan Öksüz, duygularını şöyle dile getirdi: “Katil yakalandığı için mutluyuz diyemeyeceğim. Buna sevinmek mi lazım ağlamak mı lazım bilemiyorum. Katil yakalandı. İyi oldu ancak benim o gencecik çocuğum geri gelmeyecek. Yazık günah. Biz bir aydır ağlıyoruz. Buna alışmak çok zor. Bundan sonraki hayata alışmak zor. Benim çocuğumu tanıyanlar, herkes pırlanta gibi çocuk olduğunu söylerler. Ama maalesef bir insanın iyi olması onun yaşaması için bir sebep değilmiş demek ki. Sen gözüne bakmaya doyamıyorsun başkası gözünün yaşına bakmıyor."

Olayda çelişkiler olduğunu belirten baba Öksüz, “Bu işte de çelişkiler olduğunu düşünüyorum. Önce hırsızlık olayı değil denildi. Üzerlerindeki her şey duruyor denildi. Şimdi bize gelen haberlerde hiçbir şeyi olmadığı söyleniyor. Adam yakalanmış parası için aldım demiş. Ve bir kişi olduğu söyleniyor. Ben bir kişi olduğuna inanmıyorum. Benim çocuğum en az 3 kişiye dayanabilir. Bunun altından başka bir şey de çıkabilir. Ben onun göstermelik bir şey de olabileceğini düşünüyorum" dedi. 

Öksüz, çocuklarından ayrı geçen yaklaşık bir ayı ise gözyaşları içinde şöyle anlattı: 

“Her gün ağlamakla geçiyor. Her gün mezar başına gidiyoruz. Ağlamak var uyku yok. Allah kimseyi evladıyla sınamasın. Terbiye etmesin. Bunun tarifi mümkün değil. En son internet aracılığıyla konuşmuştuk. Fotoğrafına yorum yapmıştım. ‘Çok yorgun görünüyorsun’ demiştim. Daha sonra, ‘Şansınız bol yolunuz açık olsun’ dedim. o da ‘Sağol babacığım’ dedi. En son yazışmamız buydu. Başına bir şey geleceğini bilsek izin vermezdik. Göndermezdik. Engellerdik. Ama doğa ve tarihi yerleri görme sevdası ölümüne neden oldu."